Baykal'la ilgili tarihî sır bayram namazında ortaya çıktı

Baykal'la ilgili tarihî sır bayram namazında ortaya çıktı.10357
  • Giriş : 22.12.2007 / 01:05:00
  • Güncelleme : 22.12.2007 / 00:41:24

CHP lideri, bayram namazını Tekeli Mehmet Paşa Camii'nde kıldı. Ancak bu tercihin özel bir anlamı vardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Baykal'ın dedesi Şeyh Ahmet Efendi burada imamlık yapmış. Caminin yanındaki küçük bir kulübede yaşayan Şeyh Ahmet Efendi, bu hizmeti karşılığında ücret almamış. Geçimini, Antalya esnafının hesaplarını tutarak sağlamış.

Baykal, bu yıl namaz için memleketi Antalya'daki Tekeli Mehmet Paşa Camii'ni tercih etti. Ancak bu tercihin Baykal için özel bir anlamı vardı. CHP liderinin dedesi Şeyh Ahmet Efendi burada imamlık yapmış. Şeyh Ahmet Efendi'nin Baykal'ın babası Hüseyin Hilmi Efendi'nin babası olduğu belirtiliyor. Şeyh Ahmet Efendi, 1920-1930 yıllarında gönüllü olarak hizmet vermiş. Caminin yanındaki küçük bir kulübede ailesiyle birlikte yaşayan Şeyh Ahmet Efendi, geçimini Antalya esnafının hesaplarını tutarak sağlamış. Antalya'nın Kalekapısı bölgesindeki caminin ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmiyor. Tekeli Mehmet Paşa tarafından 1593-1607 yılları arasında inşa edildiği tahmin ediliyor.

CHP lideri Baykal, Kurban Bayramı'nı memleketi Antalya'da geçiriyor. Baykal, dün bayram namazı için Konyaaltı semtindeki evinden erken saatlerde çıktı. Bir süre tarihî Kaleiçi'ni gezdi. Yürüyerek Kalekapısı'na çıkan Baykal'a çocukluk arkadaşı Dr. Kadri Yakut ile CHP İl Başkanı Ömer Melli eşlik etti. Baykal, bayram namazını dedesi Şeyh Ahmet Efendi'nin imamlık yaptığı Tekeli Mehmet Paşa Camii'nde kıldı.

Namazdan sonra vatandaşlarla bayramlaşan Baykal, İslam dünyasında büyük acılar yaşandığını söyledi. Bu sebeple bayramı anlamına uygun bir şekilde kutlayamadıklarını kaydeden CHP lideri şöyle devam etti: "Büyük çatışmaların, acı olayların yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Ama hepimiz bugünlerin aşılacağına inanıyoruz. Barışın, huzurun, kardeşliğin hem kendi memleketimizde hem de bütün İslam dünyasında egemen olmasını temenni ediyoruz. Bu doğrultuda çalışıyoruz. Türkiye'ye büyük haksızlıklar yapıldı. Büyük yanlışlıklar yapıldı. Büyük acılar yaşatıldı. İnşallah bunlara bir son verecek, yeni bir dönem açılacaktır. Bunu sağlamaya çalışıyoruz."

Baykal, bayram namazının ardından evine giderken bir simitçi dükkânının önünde durdu. Burada sıraya giren Baykal'a vatandaşlar sevgi gösterisinde bulundu. Bazı sürücüler araçlarını caddenin üzerinde bırakarak CHP lideriyle bayramlaştı. Baykal sırası gelince 12 tane simit satın aldı; 10 YTL verdi. Baykal ikinci kez para uzatınca arkadaşı Dr. Kadir Yakut uyararak verdiği miktarın yeterli olduğunu söyledi.

Baykal daha sonra bir bankanın ATM'sinden para çekmek istedi. Ancak kendisini görüntüleyen basın mensuplarını görünce bundan vazgeçerek evine gitti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious