Baykal&Okuyan'ın sine-i millet ittifakı

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Hürparti lideri Yaşar Okuyan'ın CHP'ye yaptığı ziyaret sonrası açıklamalarda bulunan Deniz Baykal, siyasetin her kesimi ile bu kritik dönemde el ele vereceklerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye'nin çok önemli tarihi bir sınava doğru gittiğini belirterek, ''Bir araya geleceğiz, merkezin sağındaki, solundakiler, liberaller, demokratlar, sosyal demokratlar, muhafazakarlar, ülkenin ulusal bütünlüğüne inanan, bütün insanlar bu kritik dönemde ele ele vereceğiz, büyük siyasi mimariyi ortaya koyacağız, koymak zorundayız'' dedi.

Kendisini ziyaret eden HÜRPARTİ Genel Başkanı Yaşar Okuyan ile görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Baykal, Türkiye'nin gerilimden kurtarılması, bir demokratik, laik cumhuriyet çizgisinde istikrara kavuşturulması için her kesimin kendine göre bir arayış içerisine girmeye çalıştığını söyledi. Türkiye'nin içine girdiği bu sıkıntılı ortamı, elbirliğiyle aşmayı başarmayı umduklarını ifade eden Deniz Baykal, bunun için de herkesin çabasına ihtiyaç olduğunu kaydetti.

-LÜBNAN ZİYARETİ-

Kısa bir süre önce Lübnan'ı ziyaret ettiğini anımsatan Baykal, ''Gerçekten, etnik, dinsel, mezhepsel bir toplum dokusu, içten ve dıştan bir müdahale ile çok tehlikeli bir konuma sürüklenebiliyor'' dedi. Lübnan örneğinde ortaya çıkan durumu değerlendiren Deniz Baykal, bu tabloyu gören herkeste ''ne iyi ki Türkiye'de bir Mustafa Kemal dönemi yaşanmış, ne iyi ki laik bir vatandaşlık anlayışına dayalı, etnik ve mezhepsel kimliklerin üzerinde bir bütünlüğü temel alan bir yapılanma, siyaset, hukuk ve Anayasa var'' düşüncesinin oluştuğunu söyledi.

-''TÜRKİYE'NİN TEMEL KONUSU BÜTÜNLEŞME''-

''Türkiye'yi dağılmaktan, ayrışmaktan korumak zorundayız'' diyen Deniz Baykal, Türkiye'nin temel konusunun bütünleşme olduğunu söyledi. Baykal, birtakım iç ve dış dinamiklerin, Türkiye'yi ayrışmaya, dağıtmaya yönlendirebileceğine dikkati çekerek, şöyle devam etti: ''Bir kaynaştırmaya ihtiyaç var. Türkiye'yi bütünleştirmeye ihtiyaç var. 'Bu bütünleşmenin temeli ne olacak' sorusu önemlidir. Nerede bütünleşeceğiz, hangi temelde bütünleşeceğiz, ne mutlu ki Türkiye'de bunun cevabı çok doğru ve başarılı bir şekilde zamanında verilmiştir. Bizim Cumhuriyetimizin temelinde bu cevap vardır.'' Türkiye'nin, bunun etrafında bütünleşmiş halde olduğunu ifade eden Baykal, şunları söyledi:

''Bu konuda toplumda çok ciddi bir duyarlılık var, bundan mutluluk duyuyorum, bunu çıkış yolu olarak görüyorum, bunu geliştirmemiz lazım, bu temel etrafında bir araya gelmemiz lazım. Geçmişte o bu siyasi çizgide, bu şu siyasi çizgide, bunların bir önemi yok artık.'' Türkiye'nin çok önemli tarihi bir sınava doğru gittiğini anlatan Deniz Baykal, ''Bir araya geleceğiz, merkezin sağındaki, solundakiler, liberaller, demokratlar, sosyal demokratlar, muhafazakarlar, ülkenin ulusal bütünlüğüne inanan, bütün insanlar bu kritik dönemde ele ele vereceğiz, büyük siyasi mimariyi ortaya koyacağız, koymak zorundayız'' diye konuştu.

-OKUYAN-

HÜRPARTİ Genel Başkanı Yaşar Okuyan da yaptığı konuşmada, Cumhuriyet ve kazanımları ile Türkiye'nin üniter yapısının ciddi saldırılara maruz kaldığını söyledi. Sivil siyaset kurumunun sorumluluğunun, bugün çok daha fazla öne çıktığını anlatan Okuyan, şunları kaydetti: ''Sivil siyaset kurumu, bir taraftan devleti, cumhuriyeti, bir taraftan da demokrasiyi korumakla mükellef bir durumdadır. Seçimle gelenlerin seçimle gönderilmesi için bütün hepimizin üzerine gelen görevi yerine getirme noktasında hareket etmesi lazım.

Sadece siyasi partiler olarak değil, bütün sivil toplum örgütleri olarak da paylaşılmasının zaruret olduğunu düşünüyorum.'' Okuyan, Baykal'a, eşi tarafından taş üstüne mermerden yapılmış bir güvercin hediye etti ve eşinin açacağı sergiye davet etti. Yaşar Okuyan'ın, güvercinin dünyada barışa olan ihtiyacı ifade ettiğini söylemesi üzerine Baykal, ''Türk siyasi hayatı için de böyle bir güvercine ihtiyaç var'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious