Baykal'dan Erdoğan'a

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

Baykal, Başbakan Erdoğan’ın üslubunu beğenmedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sosyalist Enternasyonal Başkanlar Toplantısı’ndan sonra Mevlana’yı anma törenlerine katılmak üzere Konya’ya gelen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, havaalanında yaptığı açıklamada Lübnan’ın bir iç çatışmanın eşiğinde olduğunu ve orada yaşananların elem verici olduğunu söyledi.

Baykal, Başbakan’la ilgili sorulan soruya, "Böyle kişisel polemiğe girmem ben. Başbakan’ın uslubunun uygun olmadığı açıktır. O usluba aynı uslupla cevap verme arayışı içinde olmadım. Şimdi de o arayış içinde değilim ben. Daha ciddi konularımız var." dedi.

Lübnan’daki biri dizi temaslarıdan sonra Konya’ya gelen Baykal, Lübnan’da yaşananların endişe verici olduğunu dile getirerek, "Lübnan’da iki taraf var çatışan. Taraflardan birisi; Sünni, Dürzi ve Hristiyan bir blok. Onların karşısında ise Şii blok var. Onların da bir miktar Hristiyan destekcisi var. Bu iki blok karşı karşıya gelmeye başladı. Çok tehlikeli bir tablo. Yeniden mezhep çatışmaları çıkacak. Yani olay Şii-Sünni çatışması haline dönüşecek. Müslüman Müslümanı vuracak. Tabi herkes telaş içinde." konuştu.

Lübnan’daki yaşananları gördükten sonra Türkiye’nin ne kadar önemli bir noktada olduğunu dile getiren Deniz Baykal, "O ortamın Türkiye’de şekillenmemesinin ne kadar değer taşıdığını gördük. Şimdi Mustafa Kemal Atatürk’e çok şey borçluyuz. O’nun getirdiği Cumhuriyet temeli Türkiye’yi bu tehlikeden koruyor. O’nun sarsılması, kırılması vahim sonuçlar doğurur. Ne ekonomi kalır, ne huzur kalır, ne insanlar çoluk çocuğunu okula gönderebilir. Hiçbirşey kalmaz." dedi.

Türkiye’nin önemli bir ülke olduğunu vurgulayan Baykal, "Irak’ta, Lübnan’da başka yerde yaşananlar Türkiye’de de yaşansın isteyenler var. Bunun için parasını vermeye hazır olanlar var, bundan yarar bekleyenler var. Bu tuzağa düşmeyelim. Bu olaylardan oy bekleyenler var. Sakın ha bunlara girmeyelim, girenlere destek olmayalım." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious