Baykal'dan taş

  • Giriş : 26.12.2006 / 00:00:00

Atatürk’ü anlamayan cumhurbaşkanı olamaz

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa’da, Cumhurbaşkanlığı makamının çok özel ve saygın bir yeri olduğunu belirterek, Atatürk’ü anlayamamış, sevememiş, hakkında yolsuzluk dosyaları bulunan, doğru dürüst bir mal beyanı yapamayan bir kişinin, Cumhurbaşkanı olmaması gerektiğini söyledi.

2007 Merkezi Yönetim Bütçesi üzerinde konuşan Deniz Baykal, Cumhurbaşkanlığı konusunda Anayasa’nın koyduğu çerçevenin temel alınması gerektiğine yönelik hiçbir tereddütleri bulunmadığını kaydetti. Anayasa’nın 104. maddesine göre Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağını, bu maddede öngörülen şartları taşıyan bir kişinin Cumhurbaşkanı seçileceğini dile getiren Baykal, "Anayasa’nın öngördüğü şartları karşılayanların arasında, olmaması gereken insanlar da var. Anayasa’nın şartlarının karşılanması, ’en uygun Cumhurbaşkanın ne olması’ sorusuna en iyi cevabı vermemize yetmez" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı’nın kim olmaması gerektiğini konusundaki görüşlerini ifade eden Deniz Baykal, kimlerin Cumhurbaşkanı olamayacağını açıkladı. Söylediği şartların Anayasa’nın öngörüsü değil, kendi anlayışı olduğunu vurgulayan Baykal, şöyle konuştu: "Halkıyla ilişkisini, ordusuyla, askeriyle, yargısıyla ilişkisini olması gereken zemine oturtmamış bir insan Cumhurbaşkanı olmamalıdır. Kendi askerine, ’askerlik yan gelip yatma yeri değildir’ diyen, vatandaşına, bir talep önüne konulduğu zaman

’Ananı da al git’ diyen, Türkiye’ye eyaletler sistemi öneren, ’Türklük alt kimlik’ diyen, Atatürk’ü anlayamamış, sevememiş bir insan, ’Anıtkabir’de sap gibi duruyorlar’ diyen, Hikmetyar’ın önünde diz çöküp fotoğraf çektirmiş, ’El Kaide’ye kefilim’ diyen, türbanı kaldırmak için ’Parlamentoda mutabakat lazım, mutabakat yok’ deyip de ’cumhurbaşkanını biz bildiğimiz gibi seçeriz’ diyen, villa yapmak için orman arazisini işgal ettiği için 11 ay hapis cezasına mahkum olan bir insan, hakkında yolsuzluk dosyaları TBMM raflarında bekletilirken, hesabını verememiş bir insan Cumhurbaşkanı olmamalıdır. ’Aklan da gel’ denilecek bir insan, Cumhurbaşkanı olmamalıdır.

Bir önceki Meclis Başkanına, ’Onun gelişi aslında hilafetin gelişidir’ dedirtecek bir insan, Danıştay’a, Yargıtay’a, ’Diyanete sor’ diyen, AİHM’ye ’Ulemaya sor’ diyen bir insan Cumhurbaşkanı olmamalıdır. Oferlerin talimatıyla TBMM’de kanun çıkarılmasına destek veren, doğru dürüst bir mal beyanı yapamayan, çocuklarına işadamı arkadaşlarının parasıyla Avrupa’da okuma imkanı veren bir insan, Cumhurbaşkanı olmamalıdır.’’

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın, "Başörtüsü sadece saçları örten bir örtüdür. Eşlerinin ayıplarını örtmeye yetmez" şeklindeki sözü TBMM Genel Kurulu’nda arbedeye neden oldu. Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığından bahsederken, "Başörtüsü sadece saçları örten bir örtüdür. Eşlerinin ayıplarını örtmeye yetmez" dedi. Baykal’ın bu sözüne AK Partili milletvekilleri sıralara vurarak tepki gösterdi. Oturumu yöneten Meclis Başkanvekili İsmail Alptekin, Baykal’dan sözlerini düzeltmesini istedi. Baykal da Alptekin’e ’’Sözlerim gerçekleri ve inancımı açıkça ortaya koymaktadır’’ yanıtını verdi.

Baykal’ın sözlerini düzeltmemesi üzerine AK Partili milletvekillerini tepkisi daha da arttı. Oturum yöneten İsmail Alptekin, oturuma ara verdi. Baykal’ın kürsüden inmediğini gören CHP’li milletvekilleri, olası bir müdahaleye karşı kürsüde duran Baykal’ın etrafını sardı. AK Partili milletvekillerin de kürsüye yürümesi üzerine arbede yaşandı. Baykal kürsüde bir süre mahsur kaldı.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile Devlet Bakanı Beşir Atalay oturdukları bakan sıralarından ayağa kalkarak, AK Parti’li milletvekillerinden sakin olmalarını isterken, AK Parti Grup Başkanvekilleri de milletvekillerini kürsüden uzaklaştırmaya çalıştı. Bu sırada CHP Tekirdağ Milletvekili Mehmet Nuri Saygun, AK Parti sıralarına gidince, bazı AK Parti’li milletvekilleri Saygun’un üzerine yürümek istedi. Bu milletvekillerini arkadaşları dışarı çıkarırken, CHP’li Saygun CHP sıralarına götürüldü.

Milletvekillerinin yerine oturmasından sonra söz alan Deniz Baykal, AK Partili milletvekillerin oturumun heyecanı içinde ya sözlerini yanlış anladıklarını, ya da çarpıttıklarını söyledi. Baykal, "Siyasette aileleri kişisel bir tartışmanın konusu yapmak benim üslubum değildir. Ben kimsenin eşinin başörtüsüyle meşgul değilim. Ben Cumhurbaşkanı seçilecek insanın kafasının içiyle meşgulüm. Ben hiçbir sayın hanımefendiye saygısızlık yapmadım. Eşlerin başörtüsünün, eşlerinin siyasi ayıplarını örtmeye yetmeyeceğini söyledim" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious