Bayrağı indirtti, ezanı susturdu!

Bayrağı indirtti, ezanı susturdu!.14483
  • Giriş : 23.12.2007 / 20:40:00
  • Güncelleme : 23.12.2007 / 20:42:36

Yasaklar kalkacak denen dönemde 'tuhaf yasaklar' bu kadar da olmaz dedirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gazi Üniversitesi’nde rektörlük görevine Kadri Yamaç’ın atanmasının ardından büyük bir dönüştürme operasyonu başlatıldığı gözleniyor.

Vakit Gazetesi'nde yer alan habere göre Yamaç’ın eski Cumhurbaşkanı A.N. Sezer tarafından ikinci sıradan Rektör atanmasının ardından Gazi’de göreve getirilen dekanlar, inançlı öğretim üyelerine adeta savaş açarken, öğrencilerin namaz kılmasını engellemeye çalışıyor, İstiklal Marşı düşmanlığı sergiliyor... Fen Edebiyat Fakültesi’nde “mescit kapama” olayından sonra şimdi de İktisat Fakültesi’nde Dekan Muhteşem Kaynak tarafından kantin duvarında asılı İstiklal Marşı ve Türk bayrağı “başkaları da karşı duvara başka marş ve bayrak asmak ister” gerekçesiyle indirtildi. İstiklal Marşı ve bayrağın öğrenciler tarafından tekrar asılması üzerine fakülte güvenlik görevlileri ve kantin görevlisi hakkında soruşturma açtıran Dekan Kaynak’ın, uygulamaya karşı çıkan öğrenci grubuna “Size de soruşturma açarım” tehdidinde bulunduğu belirtiliyor.

SESSİZ EZAN EMRİ VERDİ

Muhteşem dekanın icraatları bu kadarla bitmiyor. Dekan Kaynak fakülte mescidinde Cuma namazında ezan okunmasından da rahatsız oldu. Öğrencilere “Ezan sesi dışarı taşıyor. Ezanı sadece içerdekilerin duyabileceği şekilde okuyun” diye tepki gösteren Dekan, herkesin duyması için mescid kapısında okunan ezanı yasakladı.

KUTLU DOĞUM BÜLTENİNE YASAK

Dekan Muhteşem Kaynak’ın “muhteşem” icraatları bu kadarla bitmiyor. Her ay düzenli olarak bülten hazırlayan öğrenci topluluğunun Kutlu Doğum Haftası’nın kutlandığı Nisan sayısının dağıtımı “irticai bilgiler içerdiği” gerekçesiyle engellendi. Dergide “Kutlu Doğum Haftası”nın öneminden bahsediliyor.

YASAKLARLA BİR YERE VARILAMAZ

Vakit’e konuşan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim üyesi Prof.Dr. Nurullah Aydın, ezanın sesinin kısıldığını belirtirken “Maalesef ezan içeride okunuyor” dedi. Yapılanların doğru olmadığını dile getiren Aydın, “Üniversite yönetimleri öğrencileri kucaklamalıdır. Yasaklamalarla bir yere varılamaz. Kantinden bayrağımızın ve İstiklal Marşı’mızın kaldırılması akıl alır şey değil. Çok şaşkınım. Ben o bayrağımızın ve İstiklal Marşı’nın bulunduğu kantinde öğrenciler ile sık sık sohbet ederdim. Oradaki bayrak ve İstiklal Marşı’nın kime ne zararı var?” diye konuştu.

DEKAN SESSİZ

Öte yandan bir dizi skandal icraatla gündeme gelen Dekan Muhteşem Kaynak, görüşme taleplerimize sekreteri aracılığıyla olumsuz cevap verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious