Bayraklar bağımsızlık gününe kadar gizlice yapıldı

Bayraklar bağımsızlık gününe kadar gizlice yapıldı.15887
  • Giriş : 19.02.2008 / 09:32:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 15:20:46

Bağımsızlığını ilan etmesinin ardından, kutlamalarda ortaya çıkan yeni ülkenin bayrakları Türkiye'de yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kosova'nın pazar günü bağımsızlığını ilan etmesinin ardından bütün ülkede kutlamalarda ortaya çıkan yeni ülkenin bayrakları Türkiye'de yapıldı. Bayrağın Türkiye'de yapılma öyküsü de Kosova'nın bağımsızlığı ilan etmesinde olduğu gibi son dakikaya kadar gizlendi. Bayrakları Türkiye'de imal eden Albayrak firması, talep üzerine bağımsızlık gününe kadar bayrağın imalatı üzerinde gizlice çalıştı. Bayrağın üretim öyküsü ise şöyle: Albayrak firması, Kosova'ya daha önce yapılan seçimler sırasında Arnavutları simgeleyen kırmızı zemin üzerine siyah çift başlı kartal armalı bayraklar sattı. Bu bayrak satışı sayesinde Kosova Hükümeti ile kurulan ilişkiler, bağımsızlık bayrağının siparişinin yolunu açtı. Kosova'nın bağımsızlık tartışmalarının başlamasıyla birlikte yönetimden Albayrak firmasından yeni bayrakların üretimi için hazır olması istendi. Albayrak'tan ilk etapta 30 bin bayrak üretecek şekilde hazırlık yapması istendi. Daha sonraki günlerde bağımsızlık ilanının sürüncemeye girmesi nedeniyle Kosova hükümeti siparişi son dakikaya bırakmaya karar verdi. Ayrıca bayrak üretiminin gizli tutulmasını istedi. 30 bin adet olan bayrak siparişi 3 bine indirildi. Geriye kalan 27 bin için bağımsızlık ilanının beklenmesi istendi.

 

ELDEN TESLİM

Yeni ülkenin bayrağı gizli tutulduğu için Albayrak firması da üretim için hazırda beklemesine rağmen, elinde desen yoktu. Sonunda geçtiğimiz çarşamba Kosova'da önceki günkü bağımsızlık ilanının kararı alındı. Ülkeden uçakla ayrılan bir kurye ise İstanbul'a yola çıktı. Yanında yeni bayrağın deseninin kayıtlı olduğu DVD'yi taşıyan kurye, havaalanından hemen Albayrak firmasının yolunu tuttu. Şirket yetkilileri bağımsızlık günü bütün dünyanın gördüğü mavi zemin üzerinde Kosova haritası ve ülkedeki etnik grupları temsil eden altı yıldızın olduğu bayrağın DVD'sini alır almaz üretime başladı.

TIR'a yükleyip bir gün kala gönderdiler

3 bin adet Kosova bayrağının üretimi cuma günü tamamlandı. Üretim tamamlanır tamamlanmaz bayraklar TIR'a yüklenerek, Kosova'ya gönderildi. Duraklamalar da dahil edildiğinde yaklaşık bir gün süren yolculuk sonunda bayraklar Kosova Hükümeti yetkililerine teslim edildi. Sonuçta da pazar günkü bağımsızlık ilanıyla birlikte, Türkiye'de üretilen bayraklar kutlamalarda kullanıldı.

Kosova Bağımsızlığını ilan etti

TSİ 16.00′da toplanan meclis tarafından tek yanlı olarak Sırbistan'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etti.

Yeni Kosova bayrağı belirlendi

Bayrak, Kosova haritası ve üst tarafında sıralanan altı yıldızdan oluşuyor. Yıldızlar, ülkede yaşayan ve aralarında Türklerin de bulunduğu etnik grupları temsil ediyor.

Kosova Hakkında

* Başkenti (aynı zamanda en büyük kenti) Piriştine,
* Balkanlar‘da, Sırbistan, Karadağ, Makedonya ve Arnavutluk ile sınırı bulunmakta,
* Nufusu 2.220.000 (35.000 kadar Osmanlı Türkü) Nüfusunun çoğunluğu Arnavutlardan oluşur. Ayrıca Sırplar, Türkler, Boşnaklar gibi değişik etnik gruplar yaşar.
*Yüzölçümü 10,887 km²

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious