Bayraktar: 'Ramazan zamsız geçti'

Bayraktar: 'Ramazan zamsız geçti'.11858
  • Giriş : 29.09.2008 / 12:31:00

TZO Birliği Genel Başkanı Bayraktar, Ramazan öncesi yapılan uyarılar ve alınan önlemler sayesinde gıda fiyatlarında spekülatif artışların önlendiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Ramazan öncesi yapılan uyarılar ve alınan önlemler sayesinde gıda fiyatlarında spekülatif artışların önlendiğini söyledi. Şemsi Bayraktar, Eylül ayında marketlerde fiyatı en çok artan ürünün salatalık, fiyatı en çok azalan ürünün ise elma olduğunu açıkladı.

TZOB Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen Şemsi Bayraktar, Ramazan öncesi spekülatif fiyat atışlarının önlenmesi, fırsatçılığın yapılmaması için uyarıların belirli ölçüde etkili olduğunu belirterek, alınan tedbirler ve vatandaşların da bilinçli davranması sonucu, özellikle baklagiller olmak üzere pirinç gibi ürünlerde endişe edilen fiyat artışlarının yaşanmadığını kaydetti.
Fındık ve sütte fiyat değişimi görülmediğini ifade eden Bayraktar, fiyat düşüşleri ile ilgili şunları söyledi.

Sulamada kullanılan elektriğin birim fiyatının geçen yıla göre yüzde 50,2, tarımsal amaçlı soğuk hava depolarında yüzde 57,9, kültür balıkçılığı ve kümes hayvanları çiftliğinde yüzde 57,8, seralarda ve hayvancılık işletmelerinde ise yüzde 58,3 oranında arttığını söyledi.

Ödenmeyen borçlar nedeniyle üreticilerin elektriklerinin kesileceğinin açıklandığını hatırlatan Bayraktar, kesilen elektriğin üretimi durduracağını belirterek faiz affı yapılmak suretiyle elektrik borçları yeniden yapılandırılmalıdır önerisinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*