Bayram bahane, ticaret şahane

Bayram bahane, ticaret şahane.18778
  • Giriş : 26.10.2006 / 00:00:00

Türkiye'ye bayramlaşmak yerine ticaret amaçlı gelen birçok Suriyeli vatandaş, camilerde sabahladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kilis ve Halep Valiliği arasında imzalanan protokol kapsamında Kilis'te 48 saatliğine akrabalarıyla yatılı bayramlaşacak olan Suriyelilerin, Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan yurda geçişleri bugün de devam etti. Bu yıl 13. düzenlenen bayramlaşmada Türkiye'de akrabası olmayan veya uzak illerde bulunan birçok Suriyeli ticaret amaçlı ülkeye giriş yaptı.

Ülkelerinde Türkiye'ye göre ucuz olan çay, şeker, sigara, limon tuzu, karabiber ve halı ürünleri getiren Suriyeliler, bunları satmak için uzun süreli pazarlığa tutuştu.

Yanlarında getirdikleri malları satan Suriye vatandaşları, daha sonra Kilis sokaklarında alışverişe çıktı. Battaniye, mutfak robotu ve plastik mutfak eşyaları alan Suriyeliler, kalacak yer olarak camileri seçti.

Kilis Valiliği tarafından 3 okulun pansiyonunu hazırlanmasına rağmen bazı Suriyeliler, camilerde yattı. Özellik havanın kapalı olduğu zamanlarda Suriyeliler çocukları ile birlikte Merkez Kadı Camii'ne sığındı. Gündüz vakti yemek ve dinlenme ihtiyaçlarını camilerde gideren Suriyeliler, cemaatin namaz kılması sırasında da yatmaya ve yemek yemeye devam etti. Namaz sırasında cami hocanın sesiyle birlikte çocukların elinde bulunan "stres taşı" adlandırılan taşların çıkardığı sesle yankılandı.

Öte yandan bazıları ülkelerine götürmek için aldıkları battaniye üzerinde uyurken, bazıları da yemek yedi. Camide yemek yiyen Suriyeliler, görüntülenmeleri istemezken, duvar arkasına saklandı. Suriyeli gençler, musalla taşını yemek masası olarak kullandı.

Bu arada Kilis ve Halep Valiliği arasında alınan karar doğrultusunda geçişlerin bir gün süreyle uzatılması nedeniyle geçişler bu günde devam etti. Yaklaşık 13 bin kişinin geçtiği sınırda bu rakamın bugün 15 bin kişiye ulaşması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious