Bayram bombardımanı 60 can aldı

  • Giriş : 26.10.2006 / 00:00:00

Afganistan'ın güneyindeki operasyonlara Ramazan bayramında da devam eden NATO'nun bombardımanlarında 60 sivilin öldüğü iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

NATO'ya bağlı Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF), dün yaptığı açıklamada, ülkenin güneyindeki Kandahar eyaletinin Pençvayi bölgesinde Salı gecesi düzenledikleri hava saldırılarında 48 Taliban'ın öldürüldüğünü bildirdi. Pençvayi kaymakamı Niaz Muhammed Serhadi ise kendilerine saldırılarda 60 sivilin öldüğüne dair haberlerin ulaştığını açıkladı. Kandar Eyalet Konseyi Başkan Yardımcısı Bismillah Afganmal sivil kayıpların sayısını 85 olarak açıklarken, NATO'nun Afganistan'daki sivil temsilcisi Mark Laity bu konuda net bir bilgiye sahip olmadıklarını söyledi.

Başkent Kabil'de basın mensuplarının konuyla ilgili sorularını cevaplandıran Laity, ISAF'ın sivil kayıpların olmaması için özen gösterdiğini, fakat Taliban güçlerinin de sivillerin arasına karıştığını söyledi. Mark Laity, "Halkın bize güvendiğini ve dikkatli daranmamızı beklediğini biliyoruz. Eğer siviller yanlışlıkla öldürülmüşse, bu, güveni etkileyecektir" şeklinde konuştu.

Bu arada Taliban, NATO'ya karşı intihar saldırılarını artıracakları tehdidinde bulundu. İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye açıklama yapan Hacımolla Vahidullah adlı Taliban üyesi, "Şu ana kadar yalnızca bireysel saldırılar gördünüz. İlerde, 6 kişinin birlikte düzenlediği intihar saldırılaıyla karşılaşabileceksiniz" dedi. Taliban üyesi, maruz kaldıkları baskı nedeniyle sayısız insanın intihar eylemcisi olmak için başvuru yaptığını öne sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious