Bayram hazırlıkları, yurdun dört bir yanında sürüyor

  • Giriş : 10.10.2007 / 11:44:00

Her biri farklı gelenekleri barındıran bayram hazırlıkları, yurdun dört bir yanında sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kavuşmanın, birlik ve beraberliğin simgesi olan bayram için yapılan hazırlıklar, yurtta farklı bir heyecan oluşturdu.

Bayrama özel yemeklerin hazırlandığı evlerde tatlı bir telaş hakim. Alışverişe büyük bir canlılık katan bayram hazırlığı, esnafın da yüzünü güldürdü; kurulan pazarlarda ihtiyaçlarını karşılayan vatandaşlar, alışveriş merkezlerindeki bayrama özel indirimlerden de yararlanma fırsatı buluyor.

Yurtta bayramın huzurlu bir şekilde kutlanabilmesi için valilik ve belediyeler de gerekli önlemleri alıyor. İllerde mezarlık ve camiler temizleniyor, ulaşımın rahat sağlanabilmesi için ek önlemler alınıyor.

Esnaf, bayram öncesi alışveriş yoğunluğunu değerlendirmeye çalışıyor. Bu arada, alışverişin yoğunlaşması nedeniyle belediyeler de denetimlerini artırdı.

Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ, esnafın, bayramda kente gelecek konuklar için yöreye özgü yemekler hazırladığını, bu konuda tur operatörleriyle de bağlantı kurulduğunu söyledi. Bu arada, kentte belediye otobüsleri de bayram süresince ücretsiz olacak.

TEKİRDAĞ-KIRKLARELİ

Tekirdağ Belediye Başkanı Ahmet Aygün, bayram süresince denetimlerin süreceğini, halkın mezarlık ziyaretleri için belediyeye ait araçlar tahsis edileceğini belirtti.

Kırklareli Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Fuat Şeker, esnafın umudunun, bayram öncesi alışveriş olduğunu ifade etti. Şeker ayrıca, İstanbul'dan gelen esnafın bölgedeki esnafı olumsuz etkilediğini söyledi.

ZONGULDAK

Zonguldak Belediye Başkanı Secaattin Gonca, Ramazan Bayramı öncesi mezarlıkların ot ve çöplerden temizlendiğini, bayram süresince de mezarlıklara ücretsiz otobüs seferleri düzenleyeceklerini söyledi.

Mezarlıklarda Kur'an-ı Kerim okutacaklarını, vatandaşlara Park ve Bahçeler Müdürlüklerince üretilen bitkilerden armağan etmeyi planladıklarını anlatan Gonca, Belediye Kültür Merkezince de bayram süresince tiyatro ve müzikli eğlence gibi etkinlikler hazırlamayı amaçladıklarını belirtti.

Türkiye Taşkömürü Kurumunda çalışan 10 bine yakın işçinin ikramiyelerini alacak olması nedeniyle bayram öncesi alışverişte yoğunluk bekleniyor.

KARABÜK

Karabük Belediye Başkanı Hüseyin Erer, bayram hazırlıkları kapsamında 30 litre gül suyu aldıklarını, bunu suyla belirli oranda karıştırarak bayram namazının ardından cami çıkışlarında havaya püskürteceklerini söyledi.

Gül suyunun kokusunun insanlara manevi açıdan bayram coşkusunu daha iyi yaşattığını ifade eden Erer, ''Gül suyunu, il merkezindeki 80 caminin önünde bayram namazının ardından havaya püskürteceğiz. Uygulamamız cemaatin çok hoşuna gidiyor. Mahalleleri anında gül kokusu kaplıyor'' dedi.

Öte yandan, Safranbolu ilçesine güllü, çifte kavrulmuş, damla sakızlı, safranlı ve şam fıstıklı olmak üzere 5 çeşit lokum üreten firmalar da talebi karşılamaya yönelik hazırlıklar yapıyor.

Elastiki yapısı, parlak görünmesi ve ağızda çiğ nişasta tadı bırakmamasından dolayı talep gören Safranbolu lokumunun bayram öncesinde daha fazla üreten esnaf, 20-25 ton satış hedefliyor.

BARTIN

Bartın Belediye Başkanı Ahmet Altıntel, Ramazan Bayramı öncesinde türbe ve mezarlıklarının temizliğinin yapıldığını, arife gününden itibaren mezarlıklara ücretsiz otobüs seferleri düzenleyeceklerini söyledi.

Otel ve pansiyonlarının büyük bölümü dolan Amasra ilçesindeki el sanat ürünü satıcıları, bayram öncesi önemli bir yoğunluk bekliyor.

Bartın'da, 17. yüzyıldan itibaren masa ve sehpa örtüsü ile başörtüsü şeklinde tasarlanan el sanat ürünü tel kırmaları yapan çok sayıda kadın da Ramazan Bayramı'nda açtıkları stantlarda ürünlerini satışa sunacak.

BURSA

Bursa Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, vatandaşların bayram sevincini doyasıya yaşayabilmeleri amacıyla hazırlıkları sürdürdüklerini söyledi.

Bursaray ve belediye otobüslerinin ücretsiz hizmet vereceği bayramda, Otobüs İşletmesi Müdürlüğü ile Bursaray işletmesini yürüten Burulaş Genel Müdürlüğünün her türlü önlemi aldığını ifade eden yetkililer, vatandaşların Burulaş'ın ''452 52 44'' numaralı telefonunu günün 24 saatinde arayarak, şikayetlerini iletebileceklerini bildirdi.

Yetkililer ayrıca, Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğünün bayram boyunca denetimlerini devam ettireceğini, ''225 18 09'' - (Dahili 4500)- ''225 48 17'' ve ''Alo Belediye 153'' numaralı telefonlara başvurulduğu takdirde vatandaşlara yardımcı olunacağını kaydederek, İtfaiye Daire Başkanlığının da bayramda tam kadro görevini sürdüreceğini belirtti.

BALIKESİR

Balıkesir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ramazan Aydın, belediye bünyesindeki su, otobüs, sağlık, zabıta, mezarlık birimlerinde bayram süresince nöbetçi ekiplerin görev yapacağını, halkın ekmek ihtiyacını nöbetçi fırınların karşılayacağını söyledi.

Bayram süresince mezarlık ve hastanelerin yer aldığı semtlere Halk Otobüsleri İşletmesinin ek seferler koyacağını belirten Aydın, vatandaşların her türlü taleplerini belediyenin ''243 04 00'' numaralı telefonuna bildirebileceklerini kaydetti.

Aydın, Zabıta Müdürlüğünün bayram öncesi yaptığı denetimleri bayram süresince de devam ettireceğini bildirdi.

YALOVA

Yalova'da, mezarlıklar, park ve bahçelerde temizlik ve düzenleme yapıldı. Zabıta ekipleri bayram alışverişinin yoğunlaşmasıyla birlikte denetimlerini de artırdı. Denetimlerin, bayram süresince de devam edeceği bildirildi.

Belediye, toplu ulaşımda bir sorun yaşanmaması için hazırlıkları tamamlarken, Emniyet Müdürlüğü de vatandaşların bayramı huzur ve güvenli bir ortamda geçirmeleri için tüm önlemleri aldı.

ELAZIĞ

Elazığ Belediyesi, Ramazan Bayramı süresince vatandaşların ihtiyaç duyabilecekleri birimlerde nöbetçi ekipler bulunduracak.

Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, vatandaşların bayram öncesi ve bayram sırasında gelenek ve alışkanlıklarını yerine getirmede kolaylaştırıcı etkilerde bulunmak üzere hazırlık yaptıklarını, bu kapsamda vatandaşların mezarlık ziyaretlerini daha kolay ve zahmetsiz yapabilmeleri için arife günü mezarlıklara ücretsiz belediye otobüsleri tahsis edeceklerini bildirdi.

KONYA

Konya'da mezarlıkların temizliği yapıldı, bayramda yaşanacak yoğunluğa karşı gerekli önlemler alındı.

Toplu Ulaşım ve Raylı sistem Daire Başkanlıkları da gerekli tedbirleri aldı. Bayram süresince ulaşımda Pazar tarifesi uygulanacağı bildirildi.

Fen İşleri Daire Başkanlığı Acil Müdahale Ekibi'nin ise bayramda aralıksız hizmet vereceği belirtildi.

VAN

Van Belediye Başkanı Burhan Yenigün, ramazan ayının ikinci haftasından itibaren bayram hazırlıklarını başlattıklarını, şehrin genel temizliğinin yapıldığını bildirdi.

Mezarlıkların temizlendiğini söyleyen Yenigün, zabıta ekiplerinin, alışveriş yapılan yerlerde çalışmaları sürdürdüğünü vurguladı.

Van Esnaf ve Sanatkarlar Odası (VESOB) Başkanı Mehmet Ali Can ise ''Van'da esnaflarımızda gözle görünen bir bayram hazırlığı yok. Çünkü işsizlik oranının yüksek olduğu Van'da, vatandaşların da alım gücü oldukça düşük. Esnafta bayram için sevinen küçük bir kesim var. Onun dışında esnafımız bayram sevinci yok'' dedi.

ANTALYA

Antalya'da, Antalya Su ve Atıksu İşletmesi AŞ (ASAT), itfaiye ve mezarlıklarda önlemlerini aldı. Zabıta Müdürlüğünde görevli memurların bayram izinleri kaldırıldı. Ayrıca şehir merkezinde görevli personel sayısının artırılacağı ve Büyükşehir Belediyesinin özel güvenlik kadrosunun da desteğiyle gerekli önlemlerin alınacağı belirtildi.

Bayram süresince, Turizm Çarşısı, Kale Kapısı Karakolu ve Otogar Zabıta Karakolu personeli sabah saat 08.00'den 23.00'e kadar görevli olacak. Vatandaşlar şikayetlerini Zabıta Merkez 249 50 84, Turizm Çarşısı 311 13 06, Otogar Zabıta Karakolu 331 12 57, Kale kapısı Zabıta Karakolu 247 19 31 numaralı telefona bildirebilecek.

İtfaiye Daire Başkanlığında da tüm izinler kaldırıldı. İtfaiye ekipleri 10 ayrı grupla 202 personelle 24 saat çalışmalarını sürdürecek.

Antalya Su ve Atık Su İdaresi (ASAT) Genel Müdürlüğü ekipleri de su ve kanalizasyon hizmetlerinde meydana gelebilecek olası olumsuzluk karşısında nöbetçi ekip bulunduracak.

BAYRAM NAMAZI İÇİN OTELLERDEN SERVİS OTOBÜSÜ KALDIRILACAK

Yiyecek İçecek Müdürleri Derneği (YİYDER) Başkanı Aydın Özdemir, otellerde bayram süresince tam doluluk yaşanacağına dikkati çekti.

Özdemir, bayram için gelen misafirlerin odalarına çifte kavrulmuş lokum ve özel hediye paketleri konulacağını söyledi.

Bayram namazı için otellerden camilere servis otobüsü kaldırılacağını bildiren Özdemir, bayram sabahı, kahvaltıya gelen müşterilerin, geleneksel kıyafet giymiş personel ve yöneticiler tarafından karşılanacaklarını ve bayramlaşma yapılacağını kaydetti.

AFYONKARAHİSAR

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Yardımcısı Enver Deniz, zabıta ekiplerinin, denetimleri artırdığını söyledi. Deniz, toplu ulaşımda kolaylık sağlanması için, minibüslerin tam kapasite çalışmalarının sağlanacağını ifade etti.

Yüzyıla yakın bir süredir şekerlemecilikle uğraşan Ömer Altınay, bayram tatlısı siparişlerini de almaya başladıklarını söyledi. Altınay, işlerinin daha fazla artmasını beklediklerini söyledi.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa'da bayramdan birkaç gün önce evlerde hazırlanan külünçe (pasta), mahallelerdeki fırınlarında pişirilerek, bayram süresince konuklara ikram ediliyor.

Hamura çeşitli baharatların katılmasıyla hazırlanan külünçe, mahallelerdeki fırınlarda pişirilerek bayramda gelen misafirlere kolonya ve şeker ikramının ardından çayla birlikte ikram ediliyor.

TRABZON

Doğu Karadeniz'de belediyeler ile esnafın Ramazan Bayramı öncesinde hazırlıkları sürüyor.

Trabzon'da giyim ve aksesuar alanında faaliyet gösteren esnaf, stokların belli bölümünü Ramazan Bayramı'nda tüketmeyi hedefliyor.

Ramazan Bayramı'nın olmazsa olmazları arasında yer alan şeker ve çikolata satan iş yerlerinde de hazırlıklar sürüyor. Trabzon'da yaklaşık 70 yıldır Kemeraltı mevkisinde şekerli ürünler satan Alparslan Kızıler, depolarda stok yaptıklarını söyledi.

Ayrıca Trabzon'da Ramazan ayı nedeniyle kapalı olan bazı lokantalarda da bakım ve onarım çalışmaları hızla sürüyor.

İZMİR

Ramazan Bayramı'nın yaklaşmasıyla İzmir'de yerel yönetimlerden emniyete, esnaftan vatandaşa kadar her kesimde hareketlilik başladı.

Buca Şirinyer'de 1 kişinin ölümü ve 9 kişinin yaralanması ile sonuçlanan patlamalar nedeniyle yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı İzmir'de, Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, yaptıkları açıklamada, bayram süresince özellikle asayiş ve trafik ekiplerinin sayılarının artırılacağını belirtti.

Eğlence ve alışveriş merkezleri, otogar, otobüs ve minibüs durakları, mezarlıklar, şehir içi ve şehirler arası yollarda polis ekiplerinin yoğun önlemler alacağını kaydeden yetkililer, halkın Ramazan Bayramı'nı huzur ve güven içinde geçirmesi amacıyla tüm güvenlik önlemlerinin alınacağını bildirdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin, bu Ramazan Bayramı'nda da daha önceki bayramlarda olduğu gibi toplu ulaşım araçları seferlerini vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda düzenleyeceği belirtildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ayrıca Ramazan Bayramı nedeniyle dar gelirli vatandaşlara nakit para ve erzak yardımı yapılacağını ifade etti.

İzmir Şekerciler ve Pastacılar Odası Başkanı Hamdi Yapıcı, Ramazan Bayramı öncesinde evlerde ve esnafta da hareketlilik başladığını söyledi.

Bayram öncesinde vatandaşların esnafa şeker ve tatlı siparişi verdiğini, ancak bu yıl siparişlerin geçen yıllara oranla daha az olduğunu anlatan Yapıcı, oda üyelerinin en büyük sorununun işportacılar olduğunu belirtti.

BİTLİS

Bitlis Kültür Müdürü Hüsnü Işıkgör, Bitlis'te ramazan geleneklerinin bir çoğunun kaybolmak üzere olduğunu savundu.

Bayram öncesi hazırlıklardan bahseden Işıkgör, Bitlisli kadınların bir araya gelerek içli köfte, sarma gibi ''zahmetli yemekleri'' ve tatlıları birlikte yaptığını söyledi.

Bitlis mutfağının zengin olduğunu ve yemeklerin genellikle kırmızı et kullanılarak yapıldığını ifade eden Işıkgör, özellikle kırsal bölgelerde, bayramlarda evlerin önüne tandır kurulduğunu ve burada ekmek, çörek pişirildiğini ifade etti.

SAMSUN

Samsun Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğünce, mezarlıkların bakımı yapıldı. Temizlik çalışmalarının bayram süresince aksatılmadan devam edeceği belirtildi.

Öte yandan, vatandaşların bayramda ekmek sıkıntısı çekmemesi için de gereken tedbirlerin alındığı bildirildi.

Ayrıca asayiş ve trafik hizmetlerinin aksamaması için de Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından ekipler oluşturuldu.

Bayram nedeniyle misafirler için baklava, su böreği ve yöresel hamur işi ''nokul'' yapılıyor. Üzümlü, haşhaşlı ve cevizli olarak yapılan nokullar bayram ziyaretlerine gelen misafirlere ayran ile ikram ediliyor.

Samsunlu pastane ve şekerlemeciler ise şeker ve çikolataya alternatif olarak bayram nedeniyle Samsun helvası, Samsun lokumu ve kaymaklı lokum hazırlayarak satışa sundular.

SİNOP

Sinop'ta da bayram hazırlıkları kapsamında baklavanın yanı sıra yöresel hamurişi ''nokul'' yapılıyor. Genellikle üzümlü olarak yapılan nokullar bayramlaşmaya gelen vatandaşlara ikram ediliyor.

Bayram tedbirleri kapsamında da Sinop Belediyesi ve Emniyet Müdürlüğü, gerekli önlemleri aldı.

ORDU

Ordu'da bayram hazırlıkları kapsamında keşkek gibi çeşitli yöresel yemekler ile tatlı ve hamur işi hazırlanarak misafirlere ikram ediliyor.

Zabıta ekipleri tarafından denetimler artırılırken, mezarlıklarda da düzenlemeler yapılacak. Ordu Huzurevi'nde bayram süresince çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Ordu Efirli Cezaevinde kalan tutuklu ve hükümlüler için açık görüş yapılacak.

AMASYA

Amasya Belediyesi, hizmetlerinin aksamaması için her birimde nöbetçi ekip bulundurulacak, zabıta ve temizlik işleri tam kadro ile bayram süresince görev yapacak.

Bayramda mezarlıkların ziyaretinde yoğunluk düşünülerek mezarlıkların yollarında genişletme ve düzenleme çalışmaları yapılacak. Ayrıca mezarlıklara ücretsiz otobüs seferleri düzenlenecek.

Halkın bayram süresince ekmek sıkıntısı yaşamaması için yeterli sayıda fırın açık tutulacak.

RİZE

Rize Belediyesi, bayram nedeniyle şehrin ana caddelerini yıkayacak. Ayrıca bazı binalara bayrak asılacak ve süslemeler yapılacak. Belediye, vatandaşların da binalarına bayrak asması için teşvikte bulunacak.

Bayramda Rize Kalesi'nden de top atışı yapılacak.

GİRESUN

Giyim ve aksesuar eşyaları satan iş yerlerinin büyük bir kısmı vitrinlerini yenileyerek, ürünlerini satışa sundular.

Belediye ekipleri Yeni Mezarlık'ta temizlik yaptı. Ekipler bozuk yolları onarıyor, park ve bahçelerde bakım çalışması yapıyor.

Bu arada, arife günü de Giresun Kalesi'nden top atışı yapılacağı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious