Bayram hırsızlarına dikkat!

Bayram hırsızlarına dikkat!.19671
  • Giriş : 17.12.2007 / 16:42:00

Hırsızların bayram tatillerini fırsat olarak değerlendirdiklerinin altını çizen polis yetkilileri, vatandaşları önlem almaya çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ankara Emniyet Müdürlüğü, 5 günlük Kurban Bayramı tatili nedeniyle il dışına çıkacakları uyardı. Hırsızların bayram tatillerini fırsat olarak değerlendirdiklerinin altını çizen polis yetkilileri, vatandaşları önlem almaya çağırdı.

Emniyet yetkilileri tatile gideceklerin mutlaka bazı kurallara uyması gerektiğini vurgularken, evlerin savunmasız bırakılmasının hırsıza davetiye çıkardığını da hatırlattılar. Tatile çıkmadan önce kapı ve pencerelerin kapatıldığının kontrol edilmesini isteyen polis yetkilileri, "Bayramda evden uzun süreli ayrılacaksanız veya tatile çıkacaksanız, kapı komşunuza ne zaman döneceğinizi, gideceğiniz yerin adres ve telefonunu bırakın" dediler.

"Bayram tatiline giderken değerli eşya ve mücevherlerinizi güvendiğiniz birisine verin ya da yanınıza alın. Varsa kasanıza koyun" diyen emniyet yetkilileri, bayramlaşmak için evden ayrılan vatandaşların kısa süreli bile olsa evin kapısının kilitlenmesi gerektiğini ifade ettiler.

Bayramlaşmak için bir kaç saatliğine yakınlarına gidenlerin evde bir lamba yada televizyon veya radyoyu açık bırakmalarının uygun olacağını vurgulayan polisler, "Seyyar satıcı, pazarlamacı, dilenci, falcı, bohçacı, temizlikçi, tamirci, TEK görevlisi, depremde zarar gören evleri tamir görevlisi" gibi çeşitli bahanelerle eve girmek isteyenlere kesinlikle müsaade edilmemesini istediler.

Apartman girişlerinin sürekli kapalı tutulması gereğine dikkat çeken emniyet yetkilileri, "Apartman giriş kapısı ziline basıldığında zil çalanı tanımıyorsanız kapı otomatiğine basmayın. Hırsızlar gündüzleri genelde kapıları sert bir cisimle kırarak evlere girerler. Kapı kırılma gürültüsü duyduğunuzda komşunuzun kapısını kontrol edin" dediler.
Hırsızların tatile gidenleri tespit için posta kutusuna da baktıklarını hatırlatan polisler, "Posta kutunuzun anahtarını komşunuza verin ve boş tutmasını isteyin" diyerek yapılması gereken diğer tedbirleri şöyle sıraladılar:

"Evinizin etrafında şüpheli birisini gördüğünüzde 155 Polis İmdat veya en yakın Polis Merkezine bildirin. Hırsızlığa karşı evinizde bulunan kıymetli eşyaları sigorta ettirin. Evinize alarm sistemi kurdurun."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious