Bayram ile yılbaşı satışları tekledi

  • Giriş : 02.01.2007 / 00:00:00

Kurban Bayramı ve yılbaşının birleşmesi ile firmalar çifte hareketlilik yaşadı. Ancak bu birleşme, alınan hediyeleri teke düşürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Firmalar geçen yılki satış hacimlerine ulaşamamanın sıkıntısını yaşıyor Bu yıl bayram ve yeni yılın biraraya gelmesi perakende sektörünü canlandırdı ama geçen yıla oranla bu yılki satışlar tatmin etmedi. Geçtiğimiz yılbaşı öncesine göre satışlar ortalama yüzde 30 oranında arttı. 2005 yılının Aralık ayının son günlerinde kredi kartı ile 300 milyon YTL’lik alışverişin yapıldığı perakende sektöründe, bu yıl alışveriş tutarının yaklaşık 400 milyon YTL’yi bulması bekleniyor. Ancak sektör yetkilileri, piyasadaki bu canlılığı yeterli bulmuyor. Bu yıl iki özel günün aynı tarihe gelmesi ile alınan hediyenin teke düştüğüne işaret eden sektör yetkilileri, bu durumun sektörün satış hacmini olumsuz etkilediğini belirttiler. Bankalararası Kart Merkezi’nin rakamlarına göre, geçtiğimiz yıl yılbaşında 300 milyon YTL, Kurban Bayramı’nda ise 456.3 milyon YTL olmak üzere toplam 756.3 milyon YTL tutarında harcama yapıldı. Perakende sektörünün yetkilileri, her iki özel günün birleşmesi ile bu yıl bu rakamı yakalayamadıklarını belirterek, “Piyasa için 6 özel günün (Kurban Byaramı, Ramazan Bayramı, Yılbaşı, Anneler Günü, Babalar Günü ve Sevgililer Günü) büyük önemi var. Yıl içinde en fazla satış hacmi bu tarihlerde gerçekleşiyor. Bu yıl, Kurban Bayramı ve yılbaşının aynı tarihe gelmesi, firmaların satışlarında kayba yol açtı” dediler.

İKİ PAZARDA DA CANLILIK

Sektör yetkililerinin, bu konudaki görüşleri şöyle: Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Ali Murad Kızıltaş: “Piyasada ciddi bir hareketlilik oldu. Giyim sektöründeki alışverişler tahminlerimizin üzerinde gerçekleşti. Özellikle aralık ayının son haftasında satışlar bir önceki haftaya göre yüzde 30-40 arasında arttı. Bayramlarda geleneksel pazarlar, yılbaşında ise modern pazarlar hareketlenir. Bu yıl bayramın ve yılbaşının aynı tarihlere gelmesi ile her iki pazar da canlandı. Bu da satışlara yansıdı. Alışverişlerde Ramazan Bayramı’na oranla da yüzde 15-20 arasında bir artış gözleniyor. Bu açıdan sektör mutlu. Fakat bu yıl sektörün en fazla satış hacmini yakaladığı özel günlerden ikisinin aynı tarihlere gelmesi, firmalar açışından iyi olmadı. Geçen yılın yılbaşı ve Kurban Bayramı’nda yapılan toplam satış hacmi 750 milyon YTL olarak dikkate alındığında, bu yıl ki satışlar bu rakamın çok altında.” Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkan Yardımcısı ve YKM Yönetim Kurulu Üyesi Saruhan Tan: “Son günlerde YKM’nin satışlarında patlama oldu diyebiliriz. Satışlarımız geçen yılın yüzde 35 üzerinde gerçekleşti. Özellikle erkek giyim reyonunda çok iyi satış oldu. Sektördeki diğer firmalarda da aynı canlılığı gözlemliyoruz. Sektörün satışları geçen yıla oranla ortalama yüzde 30 oranında arttı. Bunlar olumlu gelişmeler, ancak, bir de madalyonun diğer tarafı var. Bu yıl Kurban Bayramı ve yılbaşının birleşmesi ile satışlar bugün için iyi ama ocak ayında satışlar beklentilerin çok altında gerçekleşecek. Çünkü, geçtiğimiz yıllarda Kurban Bayramı ocak ayına denk geliyordu. Böylece sektör yılbaşından sonra ocak ayını da hareketli geçiriyordu. İnsanlar her iki özel gün için ayrı ayrı alışveriş yapıyordu. Bu yıl ise alınan hediye teke düştü. Bu da satışlara darbe vurdu. Bu yıl, özellikle ocak ayının durgun geçmesini bekliyoruz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious