Bayram kredisinde soygun uyarısı

Bayram kredisinde soygun uyarısı .20241
  • Giriş : 14.12.2007 / 13:28:00

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Başkanı Ali Çetin, bayram ve yılbaşının yaklaştığı ortamda, alışveriş ve kredi kullanımında ihtiyaçları önceden belirleyerek gerekli şartları araştırmaları ve gereksiz tüketime yönelmemeleri konusunda tüketicileri u

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çetin bu arada, aldatıldıklarını anladıkları anda tüketicilerden, tüketici derneklerine başvurmalarını istedi.

Bayram ve yılbaşının yaklaşmasıyla birlikte, gerek alışveriş yerlerinde gerekse bankalarda, tüketicinin ''iradesini sakatlayarak'' aldatmaların çoğaldığını savundu.

Çetin, yaptığı yazılı açıklamada, yapılan alışverişlerin bedeli, ödeme günü geldiğinde istenmeyecekmiş gibi tüketicinin durmadan alışverişe yönlendirildiğini savundu.

Tüketicilerin bir çoğunun da, gönüllü olarak bu ''oyuna'' alet olduğunu belirten Çetin, bayram ve yılbaşının satıcılar için ''kar bayramına'' dönüştüğünü ifade etti.

''Kimi bankalar da işi resmen aldatıcılığa kadar vardırdılar'' diyen Çetin, şunları kaydetti:

''Özellikle faizsiz kredi verdiğini reklam eden bir banka, tüketicileri mağdur etmekte ve aldatmaktadır. Faizsiz kredi isteyen tüketiciden kart limitine göre belli bir harcama taahhüdü istenmektedir. Tüketici bu taahhüdü verdikten
sonra, banka tüketicinin harcama taahhüdüne göre bir kredi tahsis etmekte ve krediyi tüketicinin banka hesabına aktarmaktadır. Ancak kredi tutarı kadar miktarı da tüketicinin kredi kartı limitinde bloke etmek suretiyle indirmektedir.

Bu durumda tüketicinin kredi kartı limiti taahhüt ettiği harcama limitinin altında kalmakta ve tüketici istese de taahhüt ettiği miktarı harcayamamaktadır. Bu yolla taahhüdün gerçekleşmesi engellendiğinde, banka bu kez verdiği krediye faiz işletmektedir. Tüketici krediyi aynı gün iade etse ve kullanmaktan vazgeçse bile, bu kez valörden dolayı en az 2 günlük faiz almaktadır. Bu apaçık bir soygundur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious