Bayram kredisine dikkat

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Tüketici kredisi kullanımlarında ''masraf'' adı altında bankaların aldığı paranın, tüketicinin cebinden, duyurulan faiz oranlarının en az 2 katı para çıkması anlamına geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Kemal Özer, tüketici kredisi kullanımlarında ''masraf'' adı altında bankaların aldığı paranın, tüketicinin cebinden, duyurulan faiz oranlarının en az 2 katı para çıkması anlamına geldiğini savundu.

Özer, yaptığı açıklamada, Türkiye'de bankacılık sektöründeki müşteri-banka ilişkilerinin tam olarak rayına oturmaması nedeniyle, bazı konuların tüketici aleyhine suistimal edildiğini öne sürdü.

Bu durumun özellikle, bayram kredisi gibi düşük miktardaki kredi taleplerinde net bir şekilde ortaya çıktığını anlatan Özer, şunları kaydetti:

''Örneğin bir banka, medya organlarına verdiği reklam ve tanıtımlarda, bin YTL kredi için aylık yüzde 1,5 faizle banka kredisi verdiklerini duyuruyor. Krediyi almaya gidip toplam ödeyeceğiniz faizi hesapladığınızda, açıklanan oranının çok üzerinde bir toplam faizle karşılaşıyorsunuz. Sorduğunuzda ise örneğin bin YTL kredide 100 YTL'den fazlasının 'işlem masrafı' olduğu söyleniyor. Masraf adı altında bankaların aldığı para, tüketicinin cebinden, duyurulan faiz oranlarının en az 2 katı para çıkması anlamına geliyor. Bunun adı 'gizli faiz'dir.''

BUNU TÜM BANKALAR YAPIYOR

Yaklaşan bayram öncesi bayram kredisi almaya hazırlanan vatandaşların, duyurulan faiz oranının en az 2 katını ödemeyi göze alması gerektiğini iddia eden Özer, ''Maalesef bunu tüm bankalar yapıyor. Faizi düşük gösterip farklı adlarla paralar alıp tüketiciyi kandırıyorlar. Bunun adı gizli soygundur'' diye konuştu.

Özer, gelişmiş ülkelerde bankacılık faaliyetlerinin sıkı denetim altında olması nedeniyle bu tür durumların sık yaşanmadığını belirterek, benzer konuda tüketiciden gelen şikayetlerin BDDK tarafından umursanmadığını, çoğu zaman da bu şikayetin ''münferit'' diye kapatılmasına rağmen, bankaların bu uygulamayı, BDDK yöneticileri dışında hemen herkese uyguladığını savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious