Bayram kutlamasına bedava alo

  • Giriş : 22.10.2006 / 00:00:00

Bayramdaki kutlama trafiği bir sonraki ay cüzdanları yakmasın.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Evinde bilgisayarı olanlara 'bedava ya da çok düşük maliyetli alo' demek için internet, kulaklık ve mikrofona sahip olmak yeterli.

Tebrik kartları ve geleneksel telefonla yapılan bayram kutlamalarının yerini internet ve cep telefonu alıyor. Geçtiğimiz bayramda milyonlarca kısa mesaj ve elektronik posta gönderildi. İnternet üzerinden yapılan telefon konuşmalarında ise bilgisayardan bilgisayara bedava, bilgisayardan cep telefonu veya sabit hatta ise 10'da bire varan oranlarda indirimli telefon konuşması yapılabiliyor.

Fatura düşüyor

İnternetten telefon konuşması için bilgisayarlı veya bilgisayarsız yöntemler var. Yurtdışında okuyan veya çalışan sevdikleriniz ve yakınlarınızla bedava bayram sohbeti mümkün. Bunun için uzman olmaya gerek yok. Sahip olunması gerekenler bir bilgisayar, yazılım, kulaklık ve mikrofon... Görüntülü bayram sohbeti için ise video kamera şart. Bilgisayar dışında farklı alternatiflerden faydalanmak isteyenler ADSL modeme bağlı telefonları kullanabiliyor.

Borusan Telekom ve Superonline Telekom gibi şirketlerle anlaşma yaparak bu özel servisleri kullanmak mümkün. Şehir içi aramalar hariç, diğer aramalarınızı internet üzerinden yapmanız sağlanıyor. Avrupa ve ABD'de Telekom operatörleri internet telefonu servisini internet hattı ile birlikte sunuyor. Sunulan paketlerde şehir içi görüşmelerden ücret alınmayabiliyor. Türk Telekom sadece pahalı ve limitli ADSL servisini kesintisiz vermeye çalışıyor.

Alo için 50 YTL aksesuvar harcaması

* 1 MB kotalı ADSL bağlantısı (Kotanızı aşmamaya dikkat edin. Telefon kalitesinde internet üzerinden görüşmede saniyede yaklaşık 6 KB harcama yapılıyor) aylık 29 YTL.

* Skype, MSN, Google Talk benzeri yazılımlar kullanılıyor. Ücretsiz.

* Ses kartı bulunan dizüstü ve masaüstü bilgisayara kulaklık ve mikrofon takılıyor. Yaklaşık 20 YTL.

* Sohbeti görüntülü yapmak için kameraya ihtiyacınız var. 30 YTL

Tuş takımları konuşturuyor

BAZI internet telefonu yazılımları için özel donanım veya aksesuarlar kullanılıyor. Bu yazılımlar arasında en çok bilineni Skype. İnternet telefonu kullanıcıları için piyasaya sürülen ürünlerden biri de Logitech EasyCall tuş takımı. Skype özel klavye ile tek tuşla Skype yazılımı, görüşme başlatma-bitirme, kullanıcının online durumunu değiştirme ve cep telefonu ya da normal telefonu çevirme işlemi gerçekleştirilebiliyor.

F9, F12 tuşları programlanabilir hızlıçevirme tuşları olarak kullanılabiliyor. Hoparlörlü telefon, internet üzerinden yapılan aramalarda, aramaların yönetilmesini kolaylaştıran ses azaltma yükseltme, sessiz, çağrı alma, telefonu kapama tuşları ile bir kontrol merkezi görevini yerine getiriyor.

Bayramlık tekno sepet

Şeker gibi dizüstü bilgisayarlar geliyor
SONY Vaio C serisi dizüstü bilgisayarlar şeker gibi renkleri ve entegre kamerası ile geniş bütçesi olanlar için iyi bir bayram hediyesi olabilir. Ancak teslimat için bayram sonrasına kadar sabredebilmek gerek.

Telefon kartlarına özel telsiz telefon
ÖZEL telekom şirketlerinin ön ödemeli kartlarıyla ön kod girme zorunluluğunu ortadan kaldıran (ekonomik görüşme ) özelliği, numara çevrildiğinde aramanın otomatik olarak en uygun tarifeye yönlendirilmesini sağlıyor. Siemens Gigaset A265'te, cevapsız arama listesi, tekrar arama fonksiyonu özelliği bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious