Bayram namazı nasıl kılınır?

Bayram namazı nasıl kılınır? .17304
  • Giriş : 11.10.2007 / 17:19:00

Yarın sabah milyonlarca müslüman, bayram namazı için camileri dolduracak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ve yüce yaradanın huzurunda saflar tutulacak. İşte en sade anlatımıyla bayram namazının tarifi geliyor.

Şevval ayının birinci günü fıtır, ya’nî Ramazan bayramının, Zilhiccenin onuncu günü ise, Kurban bayramının birinci günleridir. Bu iki günde, güneş doğduktan sonra, iki rek’at bayram namazı kılmak, erkeklere vâcibdir.

Bayram namazlarının şartları, Cuma namazının şartları gibidir. Fakat, burada hutbe sünnettir ve namazdan sonra okunur.

Ramazan bayramında namazdan önce tatlı [hurma veya şeker] yimek, gusül etmek, misvak kullanmak, en iyi elbiseleri giymek, fıtrayı namazdan önce vermek, yolda yavaşça tekbîr okumak müstehabdır.

Kurban bayramı namazından önce bir şey yimemek, namazdan sonra önce kurban eti yimek, namaza giderken yüksek sesle, özrü olan yavaşça tekbîr getirmek müstehabdır.

Bayram namazları iki rek’attir. Cemâat ile kılınır, yalnız kılınmaz. Ramazan ve Kurban bayramı namazlarının kılınışı aynıdır.

Mübarek Ramazan ayını oruçlu geçiren milyonlarca Müslüman, yarın sabah bayram namazını kılacak. Ancak insanlar yılda iki kez kılınan ve kılınışı diğer namazlara göre farklı olan bayram namazı esnasında şaşırabiliyor.

İşte bu yüzden her bayram öncesi prova yapmakta fayda var.

Bayram Namazı Nasıl Kılınır

1- Önce “Niyet ettim vâcib olan bayram namazını kılmağa, uydum hazır olan imâma” diye niyet ederek, namaza durulur. Sonra “Sübhâneke” okunur.

2- Sübhânekeden sonra eller üç defa tekbîr getirerek kulaklara kaldırılıp, birinci ve ikincisinde iki yana bırakılır. Üçüncüsünde, göbek altına bağlanır. İmâm önce Fâtiha, sonra bir sûre okur ve beraberce rükû’a eğilinir.

3- İkinci rek’atta, önce Fâtiha ve bir sûre okunur. Sonra iki el üç defa tekbîr getirerek kaldırılır. Üçüncüde de yanlara bırakılır. Dördüncü tekbîrde elleri kulaklara kaldırmayıp, rükû’a eğilinir. Kısaca: iki salla, bir bağla, üç salla, bir eğil! diye ezberlenir.

Arkasından secdeler yapılır ve oturulur.Sağa sola selam verilerek namaz bitirilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious