Bayram namazı saat kaçta 2013 - Bayram namazı saatleri 2013

Bayram namazı saat kaçta 2013 - Bayram namazı saatleri 2013.47104
07.08.2013 / 09:01:16

Dün, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Bayram Namazı saatleri açıklandı. İşte detaylar...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


BAYRAM NAMAZI SAATLERİ İÇİN BURAYA TIKLAYIN!

Topluca kılınan bayram namazları, Müslümanlar arasındaki birlik ve beraberliğin güzel bir göstergesi. Bu atmosferden kadınların mahrum kalmaması gerektiğini söyleyen ilahiyatçı Prof. Dr. Hamdi Döndüren, “Bu bayram, eşler çocuklarını da alıp bayram namazına gitsinler.” diyor.

Sahabelerden Ümmü Atıyye, Peygamber Efendimiz’e (sas) “Yarın bayram. Biz hanımların yapabileceği bir şey var mı?” diye sorar. Hz. Peygamber, “Namaza hanımlar olarak siz de buyurun gelin. Gençler de gelsin. Onlar da bayram namazının tekbirlerinden, nasihatlerinden, cemaatin bereketinden istifade etsinler.” der.

Bu hadis-i şerifi hatırlatan Fatih Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Döndüren, kadınların da bayram namazı kılabileceğine dikkat çekiyor. Döndüren, kadınların bayram namazına katılarak namazın büyük kalabalık cemaatinden, tekbirlerden, hutbe ve nasihatlerden istifade etmeleri gerektiğini belirtiyor. Kadınların bayram namazı kılmaları için camilerde yer ayrılması gerektiğine işaret eden Döndüren, “Aileler küçük çocuklarını da yanlarına alarak, erkek çocukları babalarının yanında, kız çocukları annelerinin yanında olmak üzere hanımlar kendilerine ait yerlerde bayram namazlarını kılmalı. Hanımlar da bayram namazına teşvik edilmeli.” diyor.

Prof. Döndüren, Hz. Peygamber zamanında bayram namazına erkekler gibi kadınların da davet edildiğini ve bu davete kadınların da icabet ettiğini anlatıyor. Şu an bunun devamı olarak Mekke ve Medine’de kadınların bayram sabahında namazlarda birlikte saf tuttuğunu aktarıyor. Döndüren, kadınların da erkekler gibi mescitlere gitme hakkı olduğunu ve bunu kullanmaları gerektiğini söylüyor. Hz. Peygamber’in (sas) hadis-i şerifinde “Kalabalık cemaatin halinden, tekbirlerden oradaki öğütlerden hanımlar da nasibi alsın.” ifadelerinin ehemmiyet arz ettiğini belirten Döndüren, “Toplu ibadetlerden, oradaki öğütlerden hanımların da doğrudan muhatap olarak istifade etme hakları vardır. Hanımların bunu kullanmaları önerilir. Bu tür manevi havaya hanımların da katılması onlara çok şey kazandırır.” ifadelerini kullanıyor.

İstanbul Müftülüğü tarafından Üsküdar, Kadıköy, Beykoz, Fatih, Eyüp, Zeytinburnu, Silivri olmak üzere birçok ilçede kadınların bayram namazı kılacağı camiler ayarlandı. Fatih Camii, Sultanahmet Camii, Süleymaniye Camii, Kılıç Ali Paşa Camii, Moda Camii İstanbul’da kadınların bayram namazı kılabileceği camiler arasında yer alıyor.

- Somali'de 'Kimse' var! -

Kimse Yok mu Derneği, Savaş, açlık, yoksulluk ve kıtlığın pençesinde kıvranan Somali'ye Ramazan yardımı götürdü. Kimse Yok mu Derneği fakir halkın Ramazan'ı rahat geçirmesi için ihtiyaç sahibi bin 650 aileye 25 kiloluk pirinç, makarna, şeker, un, yağ gibi temel ihtiyaçların olduğu gıda paketleri dağıttı. Yardım dağıtımlarını organize eden Mogadişu şehri Türk okulları sorumlusu Bilal Köse ise yapılacak birçok yeni yardımlarla daha çok yoksul insanlara ulaşabileceklerini ifade ediyor.

Kimse Yok mu Derneği'nin yardım paketleri dağıtımına Hollanda ve Almanya'dan gelen gönüllüler ve Bedir Okulu öğretmenleri yardım etti. Yapılan yardımların kendilerini çok mutlu ettiğini dile getiren kent sakinleri, Somali ile Türk halkının kardeş olduğunu, Somali halkının Türk halkının bu zor süreçte verdiği desteği asla unutmayacağını ifade etti. Dernek, Mogadişu'da 2 farklı noktadaki toplam 500 yetime de Ramazan yardımlarını ulaştırdı, hediyeler dağıttı. Kimse Yok mu Derneği adına konuşan Mehmet Bozbağ, "Derneğin amacı sadece Allah rızası. Ramazan ayının insanlara yaşattığı birlik, beraberlik ve yardımlaşma, dayanışma noktasında Türk milletinin her kesiminden kişinin gönlünü kattığı yardımları, açlıktan ölen ve dünyanın gözü önünde büyük bir insanlık dramına sahne olan Somali'ye uğurlamanın mutluluğunu yaşıyoruz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*