Bayram namazına gidecekler, dikkat!

Bayram namazına gidecekler, dikkat!.8894
  • Giriş : 01.01.2008 / 22:44:00
  • Güncelleme : 30.09.2008 / 09:02:18

İstannbul'un büyük camilerinde bayram namazını eda edecek olanlara önemli uyarı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

11 Ayın Sultanı Ramazan'ın bugün son günü. Rahmet ve bereket ayını geride bırakan müminler, yarın sabah bayram namazı için camileri hınca hınç dolduracaklar.

Yanına çocuklarını da alarak büyük camilerde bayram namazını eda edecek olanlar ise dikkat.

İstanbul'un önde gelen kutsal mekanlarından Süleymaniye ve Fatih Camilerinde restorasyon çalışmaları devam ediyor. Tadilat nedeniyle yüzde 70'i ibadete kapalı olan cami yetkilileri vatandaşları yer sıkıntısı yaşamamaları nedeniyle uyarıyor. Avluya serilecek hasırlarla camiye sığmayan vatandaşların ibadetlerini eda etmelerine çalışacaklarını kaydeden yetkililer, yağmur yağması durumunda birçok vatandaşın mağdur olabileceğini söylüyor.

Yahya Kemal Beyatlı Süleymaniye'de yaşanan bir bayram sabahını "Artarak gönlümün aydınlığı her saniyede/ Bir mehabetli sabah oldu Süleymaniye'de/ Kendi gök kubbemiz altında bu bayram saati,/ Dokuz asrında bütün halkı, bütün memleketi/ Yer yer aksettiriyor mavileşen manzaradan,/ Kalkıyor tozlu zaman perdesi her an aradan." mısraları ile betimliyor. Her bayram sabahı binlerce İstanbul'unun namazını kılmak için geldiği cami halk ile yöneticilerin birlikte saf tuttuğu kutsal mekanlardan. Geçtiğimiz Ramazan Bayramı namazında hutbeyi Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu bu camide okudu. Vali Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve diğer yöneticiler ile vatandaşın birlikte namaz kıldığı Süleymaniye geçen bayram namazından bu yana tadilatta. Restorasyon nedeniyle caminin sadece yüzde 30'luk bir kısmı kullanılabiliyor.

Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Fatih Camii'nde de Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sürdürülen tadilat çalışmaları devam ediyor. Caminin üst katı da olmak üzere yüzde 65'lik bir kısmı ibadete kapalı durumda. Öbür yandan Aksaray Valide Camii de devam eden tadilatlardan nedeniyle ibatede kapalı durumda.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*