Bayram nedeniyle Güneydoğu sınırları şenlenecek

  • Giriş : 09.01.2006 / 00:00:00

Mardin'in Nusaybin, Şanlıurfa'nın Akçakale ve Ceylanpınar, Kilis'in Öncüpınar ve Hatay'ın Yayladağı ile Cilvegözü sınır kapılarında vatandaşlar Suriye'deki akrabalarıyla bayramlaşacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nusaybinli esnaflar şimdiden gelecek Suriye'lileri ağırlamaya hazırlanıyor. Mardin Valisi T emel Koçaklar, bu sene Nusaybin'e 5 bin Suriyeli beklediklerini belirterek, gerekli hazırlıkların yapıldığını kaydetti.

Şanlıurfa'nın Akçakale sınır kapısında bayramın ikinci günü, Ceylanpınar sınır kapısında da bayramın üçüncü günü bayramlaşma olacak.

Kilis Öncüpınar sınır kasıpında da ayrı bir heyecan yaşanacak. Bayramlaşmadan sorumlu Vali Yardımcısı Ali Aslantaş'ın verdiği bilgilere göre; Suriye Es Selama Sınır Kapısı'nda, Suriye heyeti ile Türk heyeti arasında yapılan protokol gereği, 11 -12 Ocak tarihlerinde Türk tarafına gelecek Suriyeli vatandaşlar, 13 Ocak tarihinde Suriye'ye çıkış yapacak. 6 ile 20 Ocak tarihleri arası istisnalar hariç günübirlik yaya ve araç ile ticari araçların giriş - çıkışlarına izin verilmeyecek. 07:30'dan itibaren gerekli önlemlerin alınacağı Öncüpınar sınır kapısında Türkiye'ye gelecek Suriyeliler, Es Selame Sınır Kapısı'ndan otobüslerle alınarak, Türk tarafına getirilecek kesinlikle yaya geçişlerine izin verilmeyecek.

Hatay'da ise Yayladağı ve Cilvegözü sınır kapılarından yaklaşık 30 bin kişi Suriye'ye geçiş yapacak. Hataylı vatandaşlar, 48 saat Suriyeli akrabalarının yanında kalarak bayramlaşacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious