Bayram öncesi maaş ödenecek mi? Bayramdan önce maaşlar 2013

Bayram öncesi maaş ödenecek mi? Bayramdan önce maaşlar 2013.16450
05.10.2013 / 09:49:06

Kurban bayramından önce maaşlar ödenecek mi? Maaşların ödenip ödenmeyeceği konusunda henüz kesin bir açıklama yok.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Ancak maaşların ödeneceği tahmin ediliyor. Bayramdan önceki Cuma günü maaşların yatırılacağı öngörülüyor.

Bu arada On milyon emekli yılda 70 lira civarında maaş promosyonu alabilir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emekliye maaş promosyonu için bankalarla yaptıkları görüşmede, bankaların yıllık 70 liraya kadar promosyona sıcak baktığını açıkladı.

Eğer anlaşma yapılırsa her emeklinin cebine yılda 70 lira ilave para girecek. Bankaların özellikle 1,9 memur emeklisine maaş promosyonuna olumlu yaklaştığını anlatan Çelik, “Memur emeklisiyle ilgili olsa çok kolay olacak. 1,9 milyon memur emeklisi var. Büyük çoğunluğu oluşturan işçi emeklisi 8 milyon civarında. Biz ise ayrıma sıcak bakmıyoruz. Memur emeklisi ile ilgili olsa çok rahat olacak. Biz ayrım yapmıyoruz. Emekli arasında ayırım yaptın mı olmaz.” dedi. Zaman’a açıklamalarda bulunan Bakan Çelik, “Maaş promosyonunda bir şey çıkacak, bir şey çıkaracağım.” ifadelerini kullandı. Olumlu sonuç alınacağını ancak beklentinin çok yüksek olmaması gerektiğini anlatan Faruk Çelik, “Vakıfbank ‘azami 60-70 lira civarında verebilirim’ diyor. Ziraat Bankası daha çok emekliye maaş ödediği için biraz daha fazla, ama öyle bir maaş falan söz konusu değil. Bir maaş mümkün değil, çünkü 10 milyon kişiden söz ediyoruz.” diye konuştu.

Promosyon görüşmeleri Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank ile yürütülüyor. Emeklilerin maaş ödemesinde kamu bankaları yüzde 80’e yakın paya sahip. PTT ile birlikte bu oran yüzde 90’ı buluyor. Özel bankaların payı yüzde 10 seviyesinde. SGK, 10 milyon 459 bin emekliye bankalar aracılığıyla yılda 120 milyar lira maaş ödüyor. SGK 1,9 milyon memur emeklisi için yıllık 28 milyar lira maaş ödüyor. 6 milyon işçi emeklisine yıllık 70 milyar lira emekli maaşı ödeniyor. Bağ-kur’da ise 2,4 milyon emeklinin yıllık maaşı 20 milyar lira. Bankalar için en cazip kesim memur emeklileri. Çalışma Bakanlığı emekliler arasında ayrım yapılmasına karşı çıkıyor. Bakanlık, bankaların vereceği promosyon parasının ortalama bir rakam olmasını ve bütün emeklilere eşit olarak verilmesini istiyor. SGK, bankalar üzerinden emekli maaşlarının yanı sıra hastane, eczane ve medikal firmalara da ödeme yapıyor. Prim tahsilatını da bankalar üzerinden yapan kurumun yıllık 300 milyar lirası bankalar üzerinden işlem görüyor.

Erdoğan: Bakın ABD memura maaş veremeyecek durumda

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yurtdışı Müteahhitlik ve Teknik Müşavirlik Sektörü Değerlendirme Toplantısı ve Ödül Töreninde konuştu.

İşte Başbakan Erdoğan'ın konuşmalarından satır başları:

REFORMLAR GELDİKÇE YATIRIM GELDİ

- (Demokratikleşme Paketi) EPaket, ekonomide de Türkiye'nin önünde yeni bir ufuk açılmasını sağlayacaktır. Zira demokrasi, ekonomi ile at başıdır. Biri ileri diğeri geri olmaz. O zaman Türkiye'yi çökertirsiniz. 11 yıldır buna gayret ettik ve başardık. Türkiye'de demokrasi güç kazandıkça ekonomi güç kazanıyor. Demokratik reformlar geldikçe Türkiye'ye yatırım geldi. Demokrasinin standartları yükseldikçe ekonomi büyüdü, üretim, yatırım, istihdam kat be kat artış kaydetti. Demokrasi güç kaybettikçe, kesintiye uğradıkça, istikrar ve güven ortamı kaybolunca ekonomi güç kaybetti, ekonomi daraldı. Üretim, yatırım, istihdam, ihracat yerinde saydı ya da geriledi. Bizde ekonomide bir kaide vardır; civaya benzetilir. Civa kendisi için uygun zemine hareket eder. Bir de bizim atalarımızın güzel bir sözü var; dere yatağında akar. Ekonomide de durum budur.

EKONOMİ - DEMOKRASİ İLİKİSİ

- Ekonomi ve demokrasinin birbirini motive eden, birbirini besleyen ve birbirinden doğrudan etkilenen iki alan. Birindeki aksaklık diğerini etkiler. Birindeki gerileme diğerini geriletir. Birindeki büyüme diğerini de büyütür. İşte bu anlayışla demokrasiden asla taviz vermedik. Demokrasinin standartlarını daha ileri seviyelere taşıdık. Bu sayede ekonomiyi de böyle sağlam ve güvenilir bir zemin de 11 yıl içinde 3 kattan fazla büyüttük. Şimdi dün açıkladığımız paket de Türkiye ekonominin daha da büyümesine imkan teşkil edecek. Ekonominin üzerinde ilerlediği zemini çok daha güçlendirecek. Türkiye'nin güçlenen demokrasisi dışarıda da ilgiyle, takdirle izleniyor. Türkiyeli işadamlarının, firmaların yurt dışındaki işlerini de mutlaka olumlu etkileyecektir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*