Bayram telaşesinde hırsızlara dikkat

  • Giriş : 19.10.2006 / 00:00:00

Bursa İnegöl Emniyet Müdürlüğü, Ramazan Bayramı sebebiyle alışverişin yoğun olarak yaşandığı merkez ve pazar yerlerinde; yankesicilik, kapkaç ve dolandırıcılık olaylarına karşı vatandaşları uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tüm olumsuzluklara karşı gerekli önlemleri aldıklarını söyleyen İnegöl Emniyet Müdürü Nusret Kızıltaş, kapkaç ve yankesicilerin özellikle yaşlı kişileri ve kadınları kendilerine kurban olarak seçtiğini, genellikle olayların alışveriş merkezleri, pazar yeri, toplu taşıma araçlarında ve bankamatiklerin önünde meydana geldiğini söyledi.

Yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla insanlarda tatlı bir telaşın başladığını ifade eden Kızıltaş, insanlardaki bu mutlu heyecanın üzüntüye dönüşmemesi için bazı uyarılarda bulundu.

İnegöl Emniyet Müdürü Nusret Kızıltaş, kapkaç olaylarına karşı alınacak önlemleri ise şu şekilde sıraladı:

Kalabalık alanlarda başkası tarafından itildiğinizde cebinizi kontrol edin. Cüzdanınızda fazla para bulundurmayın, para yerine mümkün olduğu kadar kredi kartı ve çek kullanın. Alışveriş esnasında çanta ve değerli eşyanızı alışveriş arabasında ve tezgahlarda bırakmayın. Otoyla kapkaç olaylarına maruz kalmamak için yaya kaldırımlarının yola yakın kısmında yürümeyin, çantanızı yola bakan kolunuzda taşımayın. Cami ve şadırvanlarda abdest alırken ceket ve paltonuzu bırakmayın. Yolda yürürken kavga ederek size yaklaşan ve yardım isteyen kişilere karşı dikkatli olun. Tedavi için gittiğiniz hastanelerde ve bankalardaki işlemlerinizi yaparken şüpheli kişilere dikkat edin. Dolandırıcıların dili sermayesidir, kimsenin sizin iyi niyetinizden istifade ederek hile ve desiselerle para ve eşyanızı almasına müsaade etmeyin. Yolda giderken üzerinizde pislik olduğunu söyleyen ve temizlemeye çalışanlara müsaade etmeyin. Cafe, pastane ve lokantada otururken çantanızı görebileceğiniz yere bırakın. Evinize gelen elektrik ve su idaresi yetkililerinden kimlik sorun. Kısa süreli de olsa aracınızdan ayrıldığınızda aracınızı durdurun ve kontak anahtarını alıp kapılarını kilitleyin. Aracınızdan ayrılırken hırsızı davet edici çanta ve paketlerinizi içinde bırakmayın. Aracınızı otopark yada ışıklandırılmış yerlere park edin. Aracınızdan uzun süreli ayrılırken oto teybini veya başlığını yanınıza alın. Aracınız çalındığında en yakın polis merkezi yada 155 Polis İmdat telefonunu arayın. İşyerinizin çevresini ve girişini yeterli şekilde ışıklandırın. İşyerinizin anahtarlarını kullanan işçiler işten ayrıldığında kilidi değiştirin. Fazla miktarda para ve ziynetlerinizi kasada bulundurmayın. Hırsızlık sigortası yaptırın. Yatmadan önce kapı ve pencerelerinizi kontrol edin. Apartman giriş kapısının sürekli kapalı olmasına dikkat edin. Evinizde bulunan para ve ziynet eşyalarınızı yatak odasında bulundurmayın. Evden kısa süreli ayrılırsanız kapıyı kilitleyin, lambalardan birisini açık bırakın. Apartman içindeki seslere duyarlı olun. Evinizin çevresinde dolaşan şüphelileri ihbar edin.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious