Bayram ve yılbaşında trafik önlemleri

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

Kurban bayramı ve yılbaşı tatili nedeniyle muhtemel trafik kazalarını önlemek için polis 24 saat esasına göre radarlı denetim yapacak, karayollarında 30 kilometrede bir ekip bulundurulacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İçişleri Bakanlığı, kurban bayramı ve yılbaşı tatili nedeniyle alınacak trafik tedbirleri konusunda 81 il valiliğine genelge gönderdi.

Bayram tatillerinde, şehirlerarası karayollarında trafik yoğunluğu ile birlikte trafik kazalarının arttığı, bu kazalar sonucunda birçok kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı vurgulanılan genelgede, 21-25 Ekim tarihleri arasındaki Ramazan Bayramı tatilinde meydana gelen trafik kazalarında 97 kişinin öldüğü, 212 kişinin yaralandığı hatırlatıldı.

Kazalar incelendiğinde yerleşim yerinde 35, yerleşim yeri dışında 36 ölümlü Trafik Kazası meydana geldiği ve can kayıplarının gidiş ve dönüş tarihlerinde daha çok yaşandığına dikkat çekilen genelgede, araçların hava ve yol şartlarına uydurulmaması, trafik güvenliği ile ilgili kurallara uymama, şerit ihlali, arkadan çarpma ve kavşaklarda geçiş üstünlüğüne uymamadan kaynaklandığı vurgulandı.

29-30-31 Aralık 2006 ve 03-04 Ocak 2007 tarihlerinde bakanlığın genelgesi doğrultusunda geniş tedbir alınacak.
Buna göre, şehirlerarası otobüs terminallerinin giriş ve çıkışlarında otobüslerin; takografları, şoförünün alkollü olup olmadığı, taşımacılık yetki belgeleri, zorunlu mali mesuliyet ve zorunlu ferdi kaza koltuk sigortaları, şoförlerin sürücü belgeleri ve ceza puanları ile aracın fenni muayene durumu titizlikle kontrol edilecek, arıza ve eksikliklerin tespiti halinde gerekli yasal işlemler yapılacak. Ayrıca, karayolu güzergahlarında da otobüsler üzerindeki denetimlere ağırlık verilecek.

LASTİKLERE DİKKAT

Güzergah üzerinde yapılan trafik kontrollerinde, araçlarda teknik yönden aksaklık bulunup bulunmadığı, özellikle de aşınmış lastik kullanılıp kullanılmadığı, dış ışık donanımlarının faal olup olmadığına dikkat edilecek. Görüşü azaltan sisli, yağışlı ve benzeri havalarda gündüzleri de yakını gösteren ışıkların yakılması sağlanacak, far ayarı ve ışık donanımı bozuk araçlar eksiklikleri giderilinceye kadar trafikten men edilecek, yangın söndürme cihazı ve ilkyardım çantası bulunmayan, mevsim şartlarına göre gerekli teçhizat ve zincir, takoz, çekme halatı gibi avadanlığı olmayan araçların eksiklikleri tamamlatılacak.

Kar yağışı olması halinde, TIR türündeki araçlar ile gerek görülmesi halinde ağır tonajlı diğer araçlar, uygun yerlerde kısa süreler ile trafik akımı, hava ve yol şartları normale dönünceye kadar bekletilecek. Trafikte seyreden diğer araçların mutlak suretle kar tipi lastiklerle ya da zincir takarak yola devam etmeleri sağlanacak. Kamu kurum ve kuruluşlarından veya kiralama suretiyle çekme araçları temin edilecek ve tatil süresince önem arz eden yol kesimlerinde ve Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliklerinde hazır bekletilecek.

YORGUN SÜRÜCÜLER DİNLENDİRİLECEK

Trafik kontrollerinde aşırı hız, hatalı sollama, yakın takip ve şerit ihlali gibi trafik kazalarının oluşumunda büyük rol oynayan kural dışı davranışların denetimlerine ağırlık verilecek. Yorgun, uykusuz ve dalgın araç kullandığı tespit edilen sürücüler uyarılarak, güzergah üzerindeki bölge trafik denetleme istasyon amirlikleri de dahil olmak üzere, müsait yerlerde dinlenmeleri sağlanacak.

Sürücü ve yolcuların ön ve arka koltuklarda emniyet kemeri kullanmasına yönelik denetimler kararlılıkla sürdürülecek.

YILBAŞI GECESİ ALKOL DENETİMİNE AĞIRLIK VERİLECEK

Yılbaşı gecesi alkol denetimlerine ağırlık verilerek, denetimlerde belirlenen limitlerin üzerinde alkol aldığı tespit edilenler hakkında gerekli yasal işlem yapılacak. Araçlar alkolsüz sürücü bulunmaması durumunda, trafik kuruluşlarına ait park yerlerinde veya yediemin otoparklarda muhafaza altına alınacak. Araç sürücüsü ile araçta bulunan diğer şahıslar, mahallinden temin edilecek ticari araçlarla, gidecekleri yerlere gönderilecek.

Kurban Bayramı ve yılbaşı tatili süresince 29-30-31 Aralık 2006 ve 03-04 Ocak 2007 tarihlerinde video kamera radarlı ekip araçlarının 24 saat esasına göre,geceleri aydınlatılmış meskun mahallerde faaliyet göstermesi sağlanacak.
Denetimler, yolda her türlü güvenlik tedbirleri alınmak suretiyle çevirme noktasından önce yeterli mesafede ikaz ve işaretler konularak, yolu aniden daraltmaksızın ve akan trafiği tehlikeye düşürmeden yapılacak.

Trafik kuralına uymayanlara verilecek cezaların uygulanması sırasında sürücüler ekip otosuna kesinlikle gönderilmeyecek, ceza makbuzu kesilmesi, tutanak tutulması gibi işlemler durdurulan ve denetime tabi tutulan aracın yanında tamamlanacak.

Aynı güzergah üzerinde olup da birden fazla ilin sorumluluğunda olan önemli karayolu güzergahları ve geçitlerinde (Bolu Dağı gibi) yoğun kar yağışı, buzlanma ve heyelan gibi durumlarda, iller arasında (Bolu ve Düzce İlleri) koordinasyon sağlanarak gerekli tedbirler ivedilikle alınacak.

Trafik güvenliğini olumsuz yönde etkileyen hava, yol ve trafik durumları hakkında basın ve yayın organlarına bilgi verilerek vatandaşlar uyarılacak.

Şehirlerarası karayollarında 29-30-31 Aralık 2006 ve 03-04 Ocak 2007 tarihlerinde her 30 kilometreye bir ekip otosu düşecek şekilde planlama yapılacak. Gerekiyorsa bölge trafik ekiplerinin şehir içi trafik ekipleri ile takviye edilmesi sağlanacak ve bu ekiplerin seyir halinde görevlendirilmesi konusuna özen gösterilecek.

Trafik personeli maç, konser toplantı gibi programlarda güvenlik nedeniyle görevlendirilmeyecek, gerektiğinde bu gibi etkinliklerde sadece trafik tanzim ve düzeni amacıyla görevlendirilebilecek. Tatil süresince trafik ekiplerinde akaryakıt kısıntısına gidilmeyecek.

Bayram öncesinde kurbanlık hayvanların yoğun bir şekilde il ve ilçeler arasında sevk işlemleri gerçekleşeceğinden, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleri personeli ve veteriner hekimlerin yapacakları kontrollerde, talepleri halinde kendilerine yardımcı olunacak.

Şehir içi trafik kuruluşları trafik yoğunlunun artacağı düşünülen arife günü önemli kavşaklarda, hayvan pazarları ve büyük alışveriş merkezleri civarında ayrıca, vatandaşların yoğun olarak ziyaretlerde bulunacakları mezarlıklar civarında da gerekli trafik tedbirleri alınacak.

Yılbaşı gecesi, vatandaşların trafikle ilgili müracaatlarını değerlendirmek ve trafikle ilgili alınan bütün tedbirleri denetlemek amacıyla bir şube müdürü veya rütbeli personel görevlendirilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious