Bayram zamları geliyor! Mübarek ola...

Bayram zamları geliyor! Mübarek ola....10036
  • Giriş : 01.12.2008 / 23:36:00
  • Güncelleme : 01.12.2008 / 23:36:49

Bayram canlanmasını fırsata çevirme çabasındaki tedarikçiler, fiyatlara hatırı sayılır zam yapma hazırlığında...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kurban Bayramı ve yılbaşının yaklaşmasıyla, önümüzdeki günlerde sebze-meyve fiyatlarında yüzde 20 ile 30 arasında bir artış beklendiği bildirildi.

İzmir Sebze Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Eshat Bozkurt, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, fiyatların şu an halde olması gerekenden daha ucuz olduğunu dile getirdi.

Vatandaş fiyatları artmış gibi algılasa da yaz aylarının bittiğini, kışa girildiğini, dolayısıyla tarla ürünlerinin kalmadığını anlatan Bozkurt, ''Sera üretimi sebzeler, tarla ürünü sebzelere göre maliyete bağlı olarak daha pahalı satılır. Bu nedenle fiyatlarda artış olur. Ama şu an haldeki fiyatlara baktığımızda geçen seneye göre ucuz olduğunu görüyoruz'' diye konuştu.

Bozkurt, fiyatların bir arz-talep meselesi olduğunu belirterek, ''Vatandaş, bu kriz yüzünden sebze-meyve harcamalarından da kısar oldu. Çünkü millette alım gücü yok. Elma yemiyor, mandalina yemiyor, ancak çok gerekli gördüğü gıda maddelerini alıyor'' dedi.

Tüketicinin satın alma gücünün azalması nedeniyle tarım ürünlerinde iç piyasada daralma yaşandığını dile getiren Bozkurt, kriz nedeniyle fiyatların yüzde 50-60'lara kadar düştüğünü ifade etti.

Bozkurt, ''Kurban Bayramı ve yılbaşının yaklaşmasıyla fiyatlarda önümüzdeki günlerde yüzde 20-30'luk bir artış bekliyoruz. Satışların da yükseleceğini düşünüyoruz. Ama bunlar kısa süreli olur. Eğer kriz sürerse üretici, satıcı ne yapsın, satmak için fiyatları indirmekten başka çaresi kalmayacak, vatandaş bayram, yılbaşı geçince harcamasını yine kısacak'' diye konuştu.

İzmir Sebze Meyve Hali'nde 154 dükkandan şu an 30'unun iş yapabildiğini kaydeden Bozkurt, şöyle devam etti:

''Öbürleri dükkanlarını sabah açıp akşam kapatıyor. Birçoğu manavın yaptığı işi yapıyor, günde 1 ton ancak satabiliyor. Çoğu arkadaşımız sigortalı işçilerini bile çıkarmak zorunda kaldı. Her dükkanda 3-4 kişi çalışırdı. Şimdi 1 kişiye düşürüldü. Aksi halde altından kalkmak mümkün değil. İşçi maliyetinin yanında işgaliye paramız var, vergilerimiz var, rüsumlar, elektrik su derken giderler artık işimizi sürdürmemiz oldukça zorlaştırmış durumda.''

''HALDE 50 KURUŞ OLAN MEYVE, PAZARDA MANAVDA 1,5 YTL''

Tarım ürünlerinin son tüketiciye ulaşana kadar her aşamasında kayıt dışının önlenmesinin gereğine işaret eden Eshat Bozkurt, ''Halde diyelim bir meyvenin kilosu 50 kuruşsa, bu, pazar yerlerinde 1,5 YTL'ye satılıyor. Halk halde pahalı satılıyor, halciler fahiş fiyatlarda satıyor gibi algılıyor. Halbuki manavlarda ve pazar yerlerinde satılan sebze-meyvenin yüzde 20 ya da 30'u halden geçiyor, kalan yüzde 70'lik kısım kayıt dışı olarak tezgahlara geliyor'' dedi.

Bozkurt, hükümetin çıkarmayı planladığı Toptancı Hal Yasasının sebze-meyve piyasasında sistemsizliği ve başıbozukluğu beraberinde getireceğini savundu.

Yeni yasanın hayata geçirilmesi durumunda halcilerin tamamıyla ''biteceğini'' dile getiren Bozkurt, ''Taslakta şu madde gündeme alınmış, isteyen herkes malını dışarıdan, istediği bölgeden getirebilecek. Hale sokma zorunluluğunu kaldırıyorlar. Sadece belediyeye yüzde 2 rüsum ödenmesi kaydıyla. Yani belediye alacağını alacak, halciler devre dışı kalacak. Bu durumda halcilere kapatmak kalacak'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*