Bayrama gelenler, şalgamla döndüler

  • Giriş : 13.01.2006 / 00:00:00

Kurban Bayramı için memleketlerine gelenler şalgamla döndüler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bayram tatili için memleketleri Osmaniye’ye gelen vatandaşlar şalgama akın ettiler. Konya şekeri, Afyon kaymağı, Ordu fındığı, Malatya kaysısı ile meşhur. Bayramlarda memleketlerine giden vatandaşlarla memleketleriyle özdeşleşen ürünleri geldikleri yerlere götürüyorlar. Bir anlamda memleketlerinin kültür elçiliğini yapıyorlar. Bayramın sona ermesinin ardından dönüş hazırlıkları başladı.
Fıstığı ve şalgamı ile meşhur Osmaniye’de bayram hareketliliği yaşanıyor. Bayram için memleketlerine gelen vatandaşlar şalgamcıların yolunu tuttular. Memleket özlemlerini şalgam ve simit yiyerek gideren Osmaniyeliler, gidecekleri yerlere hediye olarak götürülmek üzere şalgam siparişi veriyorlar. 14 yıldır şalgamcılık yapan Hösem Öztürk (65) kurban bayramında işlerinin üst düzeyde açıldığını sayısız şalgam siparişi aldıklarını söyledi.
Bayram boyunca şalgam içmek için dükkânlarına sayısız kişinin geldiğini anlatan Öztürk bardağını 30 YKR’ye sattıkları şalgamların peynir ekmek gibi satıldığını dile getiriyor. Her bayramda bayram ziyaretine gelenlerin 5 ile 50 Litre arasında değişen oranlarda sipariş verdiğini belirten yılların şalgamcısı “Bayram tatili 9 gün olunca memleketine gelenlerin sayısı bu bayramda çok oldu. Bu da şalgam satışlarımızı yüzde 300 oranında arttırdı. Memleketlerine gelenler, aldıkları şalgamları geldikleri şehirlere götürüyorlar.” Diyor
Bayramlarda yakınlarıyla hasret gidermek ve bayramlaşmak amacıyla Karaman’dan Osmaniye’ye gelen Muaz Kalaycı soluğu şalgamcıda almış. Memleket özlemini şalgam içip simit yiyerek gideren Kalaycı “Şalgamı çok seviyordum. Buradayken günde en az 1 bardak içerdim. Bayram tatilini fırsat bilip şalgamcıya geldim. Buradan da Karaman’a götürmek üzere 20 litre şalgam götüreceğim” ifadelerini kullanıyor.
“Şalgam suyuna adını veren şalgam bitkisinin çok faydalarının olduğunu uzmanlar söylüyor. Şalgam taş ve kum döker. Bronşları boşaltır. Bol idrar söktürüp ve pekliği giderir. Mide dostudur. Bir zamanlarda Çin’de çıkan sars hastalığına iyi geldiğinin öğrenildi. Şalgam hazmı kolaylaştıran, kabızlığı önleyen, fazla kiloların atılmasına yardımcı olan, stres attıran, gribe, gözlere iyi gelen ve hücre yenileme özelliği olan bir içecektir”
Şalgamın bu faydalarından dolayı büyük ilgi gördüğünü aktaran Öztürk memleketlerine gelen ve geldiklkeri illere şalgamı götüren vatandaşların bir anlamda şalgam ile kültür elçiliği yaptığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious