Bayrama özel ihtiyaç kredisi

  • Giriş : 26.12.2006 / 00:00:00

Kurban bayramının yaklaşmasıyla birlikte bankaların ihtiyaç kredisi adı altında yüzde 1 ila 1.50 arasında değişen faiz oranlarındaki krediler büyük ilgi görüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bir banka yetkilisi 10 ay geri ödemeli olarak uygulanan ihtiyaç kredisine özellikle kamu kesiminde çalışanların büyük ilgi gösterdiğini söyledi. Taleplerin genel de bin YTL olduğunu anlatan banka yetkilisi, bu krediyi alanların genelde kurbanlık için çektiklerini dile getirdi.

Banka kredisi alan Ahmet Gezgin, memur olduğu için aldığı ücretlerin aylık giderlere zor yettiğini ifade ederek, "Kurbanlık almak ve bayram ihtiyaçlarını gidermek için kredi almak zorunda kaldık. Bir nevi borçla kurban kesiyoruz ama bunu yine ödeyen biz olduğumuz için sorun olmadığını düşünüyoruz" dedi.

Bin ila 4 bin YTL arasında değişen bayrama özel ihtiyaç kredisi içen bankalarda farklı faizler uygulanıyor. Ödemeler ise gelecek yılın kurban bayramına kadar devam ediyor. Kayseri İl Müftüsü Şaban İşlek, kurbanın vacip olduğu herkesin bunu yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.

İşlek, kurban kesen kişinin maddi gücü yerinde olmasına karşın elinde nakit parası olmadığından dolayı borç para alarak kurban kesmesiinde de bir sakıncanın olmadığına işaret etti. İşlek, ancak alınan bu borç paranın geri verilmesinin önemli olduğunu aksi takdirde kesilen kurbanlığın kurbanlık olamayacağını anlattı.

Kredi kartı ile de kurbanlık alınabileceğini hatırlatan İşlek, "Diyanet İşleri başkanlığımız bu konuda gerekli açıklamayı yapmıştır. Kredi kartı ile kurbanlık alan insanlarımız sonuçta bunun karşılığı olan parayı bir yada iki ay sonra ödüyorlar. Burada herhangi bir faizde söz konusu değildir. Ancak alınan borç paraya faiz uygulanması bilindiği gibi dinimizce haramdır ve bunu Diyanet İşleri başkanlığı açıklamıştır. Bankalardan alınan kredilerle ilgili uygulanan faiz ve alınana ücretin ne kadar doğru olup olmadığı yine Diyanet İşleri başkanlığınca açıklanmıştır. Bu nedenle insanlarımız bu konuda daha titiz davranmalıdır. Borç alabilirler. Ama mutlaka geri ödeme adına karşılığı olmalıdır. Mutlaka alınan borçta ödenmelidir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious