Bayramcıların gözdesi Kastamonu

Bayramcıların gözdesi Kastamonu .18503
  • Giriş : 12.10.2007 / 14:40:00

Karadeniz'de 140 kilometrelik sahil şeridi ile en uzun kıyıya sahip olan Kastamonu, bayram tatilini doğal güzellikler ve tarihi zenginliklerle geçirmek isteyenlerin ilk tercihi oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ilgaz Dağı Oteller Birliği Başkanı Eray Öztürk, bayrama bir hafta kala bölgedeki tüm otellerin rezervasyonlarını tamamladığını, doluluk oranının yüzde 100'e ulaştığını söyledi.

Ilgaz Mountain Resort ve Dağıbaşı Otel ile Kastamonu merkezde bulunan Turaş, İdrisoğlu ve Mütevelli otellerinde yer kalmadığını ifade eden Öztürk, tatilin kısa olmasına rağmen, yoğun ilgiden dolayı otel işletmecilerinin yüzünün güldüğünü kaydetti.

Öztürk, Ilgaz'ın kış öncesi doğa ile baş başa kalmak isteyenler tarafından tercih edildiğini, bölgeye her geçen yıl ilginin giderek arttığını söyledi.

Otellerdeki yatak sayısının bin 50 olduğunu; Kastamonu'dakilerle birlikte toplam 2 bin 250 yatak kapasitesi bulunduğunu belirten Öztürk, artık bu yatak kapasitesinin Kastamonu'ya yetmediğini sözlerine ekledi.

Bu arada, otellerde tatil boyunca canlı müzik ve çeşitli eğlencelerin yer alacağını kaydeden yetkililer, Kastamonu, Safranbolu ve Pınarbaşı'na günü birlik turlar düzenleneceğini bildirdi.

KASTAMONU

Türkiye'de en fazla ormanlık alanına sahip olan illerden olan Kastamonu, doğal güzelliğiyle turistleri cezbediyor. Ankara'ya 240, İstanbul'a ise 550 kilometre olan Kastamonu'da, kent merkezindeki Münire Medresesi, İsmailbey Cami ve Külliyesi, Liva Paşa Konağı, Kasaba Köyü Camisi, Toprakçılar Konakları, Nasrullah Cami,Osmanlı Sarayı gibi birçok tarihi eser dikkat çekiyor.

Sadece Kastamonukent merkezinde 534 adet taşınmaz kültür varlığından 400'ü, 150 yıllık sivil mimari örneği olarak gösteriliyor.

Kastamonu'da turistlerin ilgi gösterdiği mekanlar şöyle:

Ilgaz Dağı Milli Parkı:

Ankara'ya 2 saat uzaklıktaki Ilgaz Dağı'nda yeşilin bütün tonlarını bulmak mümkün. Dağcılık ve kış sporları için mükemmel bir ortam sunan Ilgaz Dağı, kışın kayak tutkunlarının yanı sıra yazın da yeşil ve bol oksijenli hava teneffüs etmek isteyenlerin uğrak yeri.

Küre Dağları Milli Parkı:
Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nca "Avrupa'daki tehdit altında bulunan ve korunması gereken 9 sıcak noktadan biri"olarak ilan edilen Küre Dağları Milli Parkı, keşfedilmeyi bekleyen hazine gibi...

Küre Dağları içinde yer alan Pınarbaşı ilçesi ise bu doğal güzelliklerin ortasında bir yerleşim bölgesi olma şansını elinde bulunduruyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious