Bayramda 2,3 milyon kişi seyahat edecek

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

Kurban Bayramı ve yılbaşını, yurtiçi ve yurtdışındaki gözde tatil merkezlerinde geçirmek isteyenler, uçak ve otobüslerde yer bulma telaşına düştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu arada Kurban Bayramı'nın birinci gününde yılbaşının da kutlanacak olması, gözde tatil merkezlerine olan talebi artırdı. Özel havayolu şirketleri ile otobüs firmaları araç yetersizliği yüzünden, özellikle gidiş ve dönüşlerdeki talebe yeteri kadar cevap veremeyecek olmanın sıkıntısını yaşıyor. Bu yüzden tatil hesaplarını haftalar öncesinden yapanlar, 29 ve 30 Aralık biletlerini şimdiden tüketti.

Tur yetkilileri, yurtiçi güzergahlarda yüzde 100 doluluk oranını yakaladıklarını anlatarak, özellikle Bursa Uludağ, Kayseri Erciyes, Erzurum Palandöken ve Bolu Abant Gölü gibi gözde kış turizm merkezlerinin tercih edildiğini belirtiyor. Yurtdışında da, Bali, Pukhet, Mısır gibi turların yanı sıra, Bangkok-Pattaya ve Singapur'u içine alan özel turlar ilgi görüyor. Tur şirketleri ayrıca, Yunanistan, Viyana, Budapeşte, Prag, Madrid-Barcelona turları ile Avusturya, Zürih ve Slovenya gibi gözde kayak merkezlerini tatilcilerin en çok tercih ettiği hatlar arasında gösteriyor. Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği Başkanı ve Onur Air Genel Müdürü Şahabettin Bolukçu, Kurban Bayramı ve yılbaşı tatillerinde özel havayollarının yaklaşık 120 bin yolcu taşıyacağını söylüyor. Bolukçu, trafikteki yoğunluğu dikkate alarak yolcuların hava limanlarına en az 2 saat önceden gelmeleri gerektiğine dikkat çekiyor. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürü Ufuk Saka da, İstanbul'dan günde bin 700 sefer yapılacağına dikkat çekerek, günde 100 bin civarında yolcu taşınacağını bildirdi. Saka, 5 gün boyunca en az 1,5 milyon yolcunun otobüslerle Türkiye'nin dört bir yanına ulaştırılacağını ifade ederek, tatil döneminde bilet fiyatlarında artış yapılmadığını; ancak talep dolayısıyla promosyonlu bilet satışı olmayacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious