Bayramda dişlerinizden olmayın!

  • Giriş : 21.10.2006 / 00:00:00

Yediğiniz şeker miktarı, nasıl ve ne zaman yendiğinden daha az önemlidir. Öğünler arasında yenilen tatlılar öğünde yenenlere nazaran daha çok zarar verir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şekerin, diş çürümesine katkısı olduğu düşüncesi yeni olmadığının belirtildiği açıklamada; "Ancak mayalı karbonhidratlar da buna neden olur. Mayalı karbonhidratlar şeker ve çoğunlukla pişirilmiş nişastayı içerir. Bu da çocuğunuzun dondurma, kek, turta ya da şeker yemesine izin vermeyin demek değildir. Yediğiniz şeker miktarı, nasıl ve ne zaman yendiğinden daha az önemlidir. Öğünler arasında yenilen tatlılar öğünde yenenlere nazaran daha çok zarar verir." denildi.

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinde Duaçınarı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi tarafnıdan yapılan açıklamada, sağlıklı bir diş bakımı için atıştırmalık yapışkan yiyeceklerden uzak durulması tavsiye edildi.

Şeker, şeker kaplı fındık-fıstık, yapışkan kuru tahıl, hamur ekmek, kuru üzüm, kurutulmuş meyva gibi yiyeceklerin dişlere yapıştığının vurgulandığı açıklamada; "Kuru üzüm ve kurutulmuş meyve yemeye son vermeyin. Bunun yerine, bunları yedikten sonra 20 dakika içinde dişlerinizi fırçalayın (bakteri, diş çürümesine neden olan asidi bu süreden sonra üretmeye başlar) ya da ağzınızı su ile çalkalayın. Atıştırdığınız yiyecekleri dikkatle seçin. Diş çürümesine neden olan yiyecekleri öğün aralarında yemek, aynı yiyecekleri öğünde yemekten daha zararlıdır. Gün boyunca azar azar atıştırmak bakterinin dişiniz üzerinde sürekli asit bulundurmasına izin verir. Sürekli şekerli içecekler içmeyin ya da şeker, şekerle tatlandırılmış nefes açıcı, öksürük tabletleri ya da sakız yemeyin ve çiğnemeyin. Bebekler dahi diş çürümesi riski taşırlar. Biberonla (süt ya da meyva suyu) uykuya yatırılan bebekler, diş çürümesi riskine maruz kalırlar. Hem süt hem meyva suyu şeker içerir. Bebeğinizin yatışması için biberona gereksinimi varsa. biberonu su ile doldurun. Yakın zamanlarda yapılan araştırmalar, karbonhidratlarla birlikte alındığında bazı yiyeceklerin diş üzerindeki şekerin etkisini nötralize ettiğini ileri sürmektedirler. Öğünlerde, genellikle çeşitli yiyecek bileşimleri olur. Bu bileşimler, bakterilerin etkisini değiştirebilir ve diş çürümesini azaltma potansiyeline sahiptirler." ifadeleri yeraldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious