Bayramda et tüketimine dikkat

  • Giriş : 23.12.2006 / 00:00:00

Kurban Bayramı yaklaşırken kesilen hayvanların etlerinin sağlığa uygun olup olmadığı ve nasıl yenmesi gerektiği yeniden gündemde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sokakta kesilen hayvanların sağlığa uygun olmadığını belirten Prof. Dr. Serdaroğlu, kurbanlıkların mutlaka sağlık kontrolünden geçirilmiş olması gerektiğini söyledi.

Kesimin yetkili kuruluşlar tarafından belirlenen yerlerde ve ehil kişiler tarafından yapılması gerektiği vurgulayan Serdaroğlu, "Kesildikten sonra hemen pişirilen et, üç dört saat bekletilen ete göre daha yumuşak olur fakat dinlendirilmiş etin de lezzeti daha iyidir. Etlerin dinlendirilirken 4 derecedeki buzdolabında tutulması gerekir. Kısa sürede yenmeyecekse, ambalajlanarak derin dondurucu bölümünde, diğer gıdalarla temas etmeyecek şekilde muhafaza edilmelidir." dedi. Bayramda kurban etinin daha çok kavurma yapılarak yendiğini hatırlatan Meltem Serdaroğlu, "Burada dikkat edilmesi gereken, etin daha sağlıklı ve besin değerinin daha yüksek olmasıdır. Bunun için buğulama, ızgara veya haşlama yapılması sağlık açısından daha yararlı olacaktır. Pişirilen etin iç sıcaklığının 75 derece olması ve çiğ kalmaması çok önemli. Diğer yandan çiğ etle temas eden hiçbir maddenin, pişmiş etle temas etmemesi gerekir." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious