Bayramda İstanbul'da ulaşım indirimli

  • Giriş : 08.10.2007 / 19:34:00
  • Güncelleme : 08.10.2007 / 20:02:35

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, daha önce Ramazan Bayramı süresince ücretsiz yaptığı toplu ulaşım araçlarının yüzde 50 indirimli olmasını kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Toplantıda, CHP Grup Başkan Vekili Kemal Akar'ın teklifi üzerine Şırnak'ta şehit düşen 13 askerin yanı sıra tüm şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

AK Parti, CHP ve ANAVATAN grupları adına verilen ortak önergede, Ramazan Bayramı'nın başladığı 12 Ekim tarihinden itibaren 3 gün boyunca İETT otobüsleri, İDO şehir hatları vapurları, İstanbul Ulaşım A.Ş'ye bağlı tramvay, metro ve füniküler sistem araçlarının yüzde 50 indirimli olmasına ilişkin yazılı önerge teklif karar olarak kabul edildi. Karara göre, toplu ulaşım araçlarının akaryakıt giderlerinin yüzde 50'si Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak.

Meclis toplantısında ayrıca CHP Ümraniye Meclis üyesi Hüseyin Avni Yardımcı, harita mühendisi Gülseren Yurttaş'ın İSKİ şantiyesinde hayatını kaybetmesiyle ilgili önerge verdi. Belediyeye ait iş yerlerinde iş güvenliğinden uzak hizmet verildiği savunulan önergede şu sorulara yer verildi:

''Belediyeye ait tüm iş yerlerinde ve bu iş yerlerinde hizmet veren tüm alt işverenlere ait iş yerlerinde 4857 sayılı İş Yasası'nın 82. maddesi gereği iş güvenliği uzmanları istihdam etmeyi düşünüyor musunuz? Gülseren Yurttaş'ın ölümüyle sonuçlanan ihmalin taşeronlar eliyle yürütülen İSKİ projelerinde yaşanan 5. iş kazası olduğu doğru mudur? Olayın hemen sonrasında çekilen görüntülerde alt işveren DETEK levhasının görünmesine rağmen olaydan sonra bu levhanın söküldüğü doğru mu?

İş yerinde bulunması gerekli ikaz işaretlerinin kaza meydana geldikten sonra şantiye duvarlarına asıldığı doğru mudur? Kuralsızlığın kural haline geldiği anlaşılan belediyemiz ve bağlı kuruluşlarına ait iş yerlerinde iş sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz?'' Önerge Meclis'te kabul edilerek Başkanlık makamına havale edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious