Bayramda sebze ve meyve ucuz

Bayramda sebze ve meyve ucuz.19866
  • Giriş : 06.12.2008 / 11:13:00

Kurban Bayramı nedeniyle meyve ve sebzeye talebin artmasına rağmen, yaşanan ürün bolluğu nedeniyle düşük fiyatlar tüketiciyi sevindiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adana Büyükşehir Belediyesi Hal Müdürü Mustafa Berktaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her yıl Kurban Bayramı öncesinde iç piyasada yaşanan talep artışının ürünlere zam olarak yansıdığını, ancak bu bayram öncesi fiyatlarda zam yerine düşüşler olduğunu söyledi.

Halde genellikle sera ürünlerinin satıldığını belirten Berktaş, Kurban Bayramı nedeniyle de özellikle salata yapımında kullanılan sebzelere talebin fazla olduğunu kaydetti.

Geçen yıla göre özellikle domates ve limon fiyatlarında önemli oranda düşüş olduğunu ifade eden Berktaş, ''Bu yıl tüm meyve ve sebzelerde ürün bolluğu yaşanıyor. Bu da, bazı ürünlerde fiyatları düşürürken, bayram öncesi zamları da önlüyor. Kurban Bayramında çokça tüketilen domates geçen yıl 1 YTL'den satılırken, bu yıl 30-40 YKr'ye kadar düştü. Yine geçen yıl 75 YKr ile 1 YTL'ye kadar çıkan limon, bu yıl 25-30 YKr'den satılıyor'' şeklinde konuştu.

Berktaş, narenciye ürünlerinin genel olarak 25-30 YKr'den alıcı bulduğu halde, marulun 40, salatalığın 70-75, soğanın 25-30, turpun ise 15-20 YKr arasında satıldığını bildirdi.

Berktaş, bayram nedeniyle araç trafiğinin arttığı halden, genellikle Güney ve Güney Doğu illerine sevkıyatın yapıldığını da belirtti.

-''BAYRAM SOFRALARI UCUZA DONATILACAK''-

Mersin Hal Müdürü Atilla Gümüşoğlu da, her Kurban Bayramı öncesi fiyatlarda yaşanan suni yükselişin bu bayram gerçekleşmediğini belirterek, ''Vatandaşlar bayram sofralarını ucuza donatacak'' dedi.

Çok fazla ihracat olmaması ve ürün bolluğu nedeniyle fiyatların düşük seyrettiğini ifade eden Gümüşoğlu, 4 kişilik bir ailenin 10 YTL'lik harcama ile bayram meyve sebze ihtiyacını karşılayabileceğini kaydetti.

Gümüşoğlu, Mersin halinde, domatesin 50, marulun 30, turpun 30, mandalina 40, portakalın 40, havucun 70 YKr'den satıldığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*