Bayramda şık olmanın sırları

  • Giriş : 23.12.2006 / 00:00:00

Vitrinlerde bayram coşkusu başladı. Ancak modanın ve vitrinlerin büyüleyici etkisine kapılmadan kendinize yakıştırdığınız giysileri deneyin.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yeni yıl ve bayram telaşı, tüm vitrinleri kocaman birer hediye paketi haline dönüştürdü. Kampanyalar, indirimler, cezbedici fırsatlar, yeni koleksiyonlar, alışveriş yapmak istemeyenleri bile kıyafet almaya yönlendiriyor. Rengârenk ışıklandırmalarla süslenen mağazalarda her tür zevke hitap edebilecek koleksiyonlar var.

Bu dönemlerde istenilen tarzdaki giysileri bulma oranı diğer zamanlara kıyasla daha fazla. Farklı zevk ve stillere uygun koleksiyonları birbiri ardına indirime sokan firmalar, modanın, markalara göre ne derece değişkenlik gösterdiğini kanıtlıyor. Kişilerin yaşam alışkanlılarına, vücut ölçülerine, beğenilerine göre alışveriş yapması rahatlık açısından önemli. Kendine yakışanı ve inandığı tarzı giyen kişinin, şık olma yönünde diğerlerine göre üç adım daha ileride olduğu bir gerçek. Kişi inandığı, gerçekten beğendiği kıyafeti giydiği sürece kaliteli giyinmiş olur. Çok kaliteli ya da pahalı markalardan alınacak giysi, giyim anlayışınızla uyum sağlamıyorsa şık ve zarif görünmeniz pek de mümkün olmaz. Çünkü hem bedeninizle hem de ruhunuzla içinde kendinizi rahat hissettiğiniz kıyafetlere asillik kazandırdığınızı unutmayın.

Modanın veya sokaktaki insanın (Sokaktaki pek çok insanın aynı stil giyinmesi, o tarzı benimsememiz gerektiğini düşündürür) size sunduklarını kendi tarzınız ile harmanlamalısınız. Giysiniz öncelikle duruşunuzda ve bunun getirisi olarak kendinize olan güveninizde önemli rol oynar. Beğenmediğiniz kıyafet ve renk üstünüzden akar. Sadece giyinmiş görünürsünüz; ama şık olmazsınız. Bu sene çok moda olan moru herkes giyiyor diye siz de kullanmak zorunda değilsiniz. O rengi iyi taşıyacağınıza inanıyorsanız kullanmalısınız. Ya da moda olan pilili etekler, triko tunikler sizi şişman gösteriyorsa farklı kesimlerde olanlarını tercih etmelisiniz. Kıyafet seçerken bulunduğunuz ortamda garipsenmeyecek modelleri almalısınız. Bunu kolaylıkla çözmek için; farklı stilleri benimsemiş koleksiyonları olan markaların giysilerini deneyin. Belki de daha önce beğenmediğiniz ya da hiç denemediğiniz bir modelin size çok yakıştığını fark edeceksiniz.

Farklı temalarda hazırlanan zengin giyim koleksiyonları ile tek tip giyim tarzından kurtulan günümüz insanı gönlünce seçim yapma şansına sahip. Spor ya da klasik giysiyi benimseyen kişi aradığı özellikleri içinde barındıran kıyafetlere rahatlıkla ulaşabiliyor. Hele ki büyük metropollerde bulunan yüzlerce marka ve koleksiyonlar bunu daha da kolaylaştırıyor. İster sıfır, ister 48 beden olun aradığınız kriterlere uygun giysiyi mutlaka bulabilirsiniz. Alıştığınız markaların ya da semtlerin dışındaki mağazaları dolaştığınızda da fark edeceğiniz gibi hiç bilmediğiniz hoş koleksiyonlara rastlayacaksınız. Büyük bedenlerde kısıtlı model ve marka varmış gibi görünse de birbiri ardına açılan büyük beden mağazaları bu önemli sorunu gidermeye başladı bile. Faik Sönmez, Mark&Spencer, Evans, büyük beden giyinen hanımlara zarif seçenekler sunuyor. “Kiloluyuz diye şık olamıyoruz” cümlesi, bu markalar sayesinde tarihe karışıyor.

Pantolon giymekten hoşlanmayan hanımların da içinde bulunduğumuz şu günlerde alışveriş yapmaları zevke dönüşebilir. Yılbaşı ve bayrama özel koleksiyonlarda farklı boy seçeneklerinde etek ve elbiseler bulunuyor. Özellikle klasik minik pilili etekler dikkat çekiyor. Düz renk ve yumuşak dokulu kumaşlardan hazırlanan modeller her zevke hitap ediyor. Siyah, gri, kahverengi, kırmızı ve morun gotik tonları ile birleştirilen tasarımlar yine düz renk ceket ve gömleklerle sunuluyor.

Bayramda ve yeni yılda şık olmanın sırları

Bayramı ve yeni yılı "kendiniz" gibi karşılamak istiyorsanız birkaç mağaza dolaşın. Kampanyaları dikkate alarak koleksiyonları inceleyin. Modanın ve vitrinlerin büyüleyici etkisine kapılmadan kendinize yakıştırdığınız giysileri deneyin. Modanın çok sıkı takip edilmesi şart değil. Kıyafet tercihlerinizi keyif alarak yapmaya çalışın.

* Bedeninize uygun ölçülerde koleksiyon hazırlayan markalardan birçok modeli deneyerek kendinize yakışanı bulun.

* İçinde manevi olarak da kendinizi rahat hissettiğiniz, sizin stilinizi yansıtan, güvenle taşıyabileceğiniz kıyafetleri tercih edin.

* Küçük detaylar ile farklılığınızı ortaya koyun.

* Dayatma giyim şekilleriyle sıradanlıktan kaçının; fakat bunu yaparken de farklılık kaygısı ile avam olmayın.

* Spor giyinmeyi seviyorsanız rahatlığı öne çıkaran yumuşacık uzun hırkaları tercih edin.

* Klasik giyimi seviyorsanız ise şu günlerde rahatlıkla bulabileceğiniz siyah bir elbiseyi deneyin. Unutmayın siyah elbise ile kullanacağınız aksesuarlar, giyim şeklinizi farklı stillere dönüştürebilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious