Bayramda yolculuk ücretsiz!

  • Giriş : 20.10.2006 / 00:00:00

Bayram boyunca İETT, şehir hatları vapurları ve raylı sistemler ücretsiz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Metro, hafif metro ve tramvay seferleri de öğleden önce seyrek, öğleden sonraları ise sıklaştırılarak gerçekleşecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, pazartesi günü başlayacak Ramazan Bayramı'nı vatandaşların rahat ve huzurlu geçirebilmesi amacıyla bir dizi önlem aldı. Bu önlemler çerçevesinde İstanbullular, 3 gün sürecek Ramazan Bayramı boyunca İETT otobüsleri, raylı sistemler ve şehir hatları vapurlarından ücretsiz faydalanacak. İETT, arefe ve bayram günlerinde artacak yolcu yoğunluğuna paralel olarak otobüs sefer sayısını artıracak ve hizmetlerin aksamaması, normal ve ek seferlerin düzenli olarak yapılması için gereken bütün tedbirleri alacak. İstanbullular, İETT ile ilgili sorunlarını 245 07 20 no'lu telefona iletebilecekler.

ULAŞIM A.Ş, bayram tatili süresince tam kadro ve tam filo hizmet verecek. Bayramın üç günü boyunca metro, hafif metro ve tramvay seferleri, öğleden önce seyrek, öğleden sonraları ise sıklaştırılarak gerçekleşecek. Tarifeli seferler dışında, artan yolcu yoğunluğuna bağlı olarak ek seferler düzenlenerek İstanbulluların rahat seyahat etmesi sağlanacak.

İstanbul Deniz Otobüsleri de (İDO) bayram süresince artacak yoğunluğa paralel olarak sefer sayılarını artırarak rezervasyon tarihlerini genişlecek. Vatandaşlar, İDO ile ilgili şikayetlerini "444 4 436" numaralı telefona iletebilecekler. Aynı numaradan rezervasyon yaptırılabileceği gibi bilet satışı da gerçekleştirilebilecek. İDO'nun ücret tarifesi ve sefer programı, www.ido.com.tr internet adresinden görülebiliyor.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), tüm İstanbul'da tam kapasiteyle su verecek. Muhtemel su arızası ve kanal tıkanmasıyla ilgili tedbirleri arttıracak olan İSKİ, nöbetçi ekip sayısını da çoğaltacak. İstanbul genelinde su ve kanal tıkanmaları için Alo 185 ve 588 38 00 numaralı telefonlara müracaat edilebilecek. İtfaiye ekipleri, her zaman olduğu gibi 24 saat görev başında olacak.

Boğaziçi İmar Müdürlüğü, tatil sürecinde muhtemel kaçak yapı ve gecekondulara aman vermeyecek. Sağlık İşleri Müdürlüğü de bayram süresince 1 doktor, 1 zabıta ve 1 sağlık memuru'ndan oluşan nöbetçi ekipleri mesai saatlerinde Unkapanı Hıfzıssıhha binasında hazır bulunduracak. Vatandaşlar sağlık konusundaki şikayetlerini 513 36 12 no'lu telefona bildirebilecekler.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü; ekip sayısını normal günlere kıyasla artırarak görev yapacak. Zabıta ekipleri, ilçe zabıta birimleriyle koordineli olarak kent genelinde denetimlere çıkacak. Beyoğlu, İstanbul ve Anadolu kesimindeki sokaklarda dolmuş, taksi ve minibüsler sürekli denetlenecek. Yolcu trafiğinin yoğun olacağı otogar, havaalanı ve yolcu salonlarının periyodik kontrolü için görevli sayısı artırılırken, anaarterler ve ara meydanlarda da denetimler sıklaştırılacak. Nizam, intizam, temizlik kontrolleri ile çevreye zarar veren seyyar satıcılarla ilgili şikayetler 527 57 00 numaralı telefona yapılabilecek.

Mezarlıklar Müdürlüğü, normal mesai saatinden önce mezarlıkları ziyarete açacak. Mezarlıklarda kontrol yapacak ekipler, dilencilerin ziyaretçileri rahatsız etmemesi için gerekli tedbirleri alacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious