Bayramda zamlara dikkat!

  • Giriş : 28.12.2006 / 00:00:00

Kurban bayramı öncesi alışveriş merkezlerinde ve büyük marketlerde ürünlerin genelde zamlandırıldığı bu nedenden çok acil olmayan alışverişlerin yapılmaması önerildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Kemal Özer, Kurban Bayramı öncesinde alışveriş merkezlerinde ve büyük marketlerde ürünlerin genelde zamlandırılmış ve pahalı olduğunu, bu nedenle tüketicilere çok özel ihtiyaçları dışında alışveriş yapmamalarını önerdi.

Özer, yaptığı açıklamada, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi,alışverişini son güne bırakan birçok vatandaşın, alışveriş merkezlerine ve marketlere akın ettiğini belirtti.

Vatandaşların alışverişe çıkmadan önce ihtiyaç belirleyerek bir liste çıkarmasını isteyen Özer, ’’Şu anda Türkiye bir enflasyon ülkesi değil. Aşırı fiyat artışı yok. Bu nedenle fazla ürün alarak bunları evde bayatlamış ve kullanılamaz hale getirmenin bir anlamı yok. Makul bir zaman dilimi içinde tüketilebilecek kadar ürün almamız gerekir’’ diye konuştu.

Özer, bazen çılgınlık boyutuna varan alışveriş alışkanlığının birçok psikolojik nedenleri olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

’’Bayram öncesi alışveriş merkezlerinde ve büyük marketlerde ürünler genelde zamlandırılmış ve pahalıdır. Bilim, kalabalık ortamlarda insanların stresli olduğunu, ve doğru ürün seçemediklerini ispatlamış. İnsanlar kalabalık ortamda ihtiyaçları dışında yanlış ve fazla ürünler alabilirler. Alışverişin kalabalık olmayan rahat ortamlarda yapılması en doğru olanıdır. Bu nedenle alışveriş merkezlerinde bayram yoğunluğunun yaşandığı bugünlerde tüketicilerin çok özel bayram ihtiyaçları dışında mümkün olduğu kadar alışveriş yapmamalarını öneriyoruz.’’

PARA ÜZERİ KURUŞLARI ALIN UYARISI

Özer, ayrıca bazı marketlerin para üzeri verirken tedavüldeki kuruşların kendilerinde kalmasını sağlayarak, haksız kazanç elde ettiklerini, bayram için alışverişe çıkan vatandaşların para üstünü kuruşu kuruşuna alması gerektiğini söyledi.

Marketlerde kalan para üstlerinin küçük meblağlar olmasına karşın toplandığında ortaya devasa rakamlar çıktığını anlatan Özer, ’’Bir alışverişten marketin kasasına 2,5 YKr kaldığını ve bir markette ortalama 100 işlem yapan 40-50 kasa olduğunu ve kentte 10-20 marketin hizmet verdiğini hesap edersek, elde ettiğimiz rakamı 365 ile çarptığımızda bu rakamın milyonlarca YTL’yi bulabileceğini görebiliriz’’ diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious