Bayramdan önce emekli maaşları - 2013 bayram öncesi maaş - maaşlar

Bayramdan önce emekli maaşları - 2013 bayram öncesi maaş - maaşlar.20199
09.10.2013 / 08:20:46

Bayram öncesi maaşların ödeneceği açıklandı. Halihazırda çalışanlar da, emekli olanlar da maaşlarını alabilecekler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memur ve emeklilere maaş ödemelerinin Kurban Bayramı'ndan önce yapılacağını açıkladı. Seçim bölgesi Şanlıurfa'da temaslarını sürdüren Bakan Çelik, "Tüm Bağkur ve SSK emeklileri ile hak sahiplilerinin maaşlarının bayramdan önce ödenmesi için yapılan çalışma tamamlandı. Çift numaralı emekliler 11 Ekim'de, tek numaralılar ise 10 Ekim'de maaşlarını alabilecek" dedi. Memurlara da maaşları 11 Ekim'de verilecek.

Bu arada Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, "Bayram gününde görev alarak fazla mesai yapacak olan memurlara fazla mesai ücreti ödenmelidir. Bayram gününde çalışmanın karşılığı farklı bir günde izin kullandırma olamaz." dedi.

Yazgan, yaptığı yazılı açıklama ile memurların fazla mesai sorununa dikkat çekti. Yazgan, yaklaşan Kurban Bayramında görev alacak memurlara fazla mesai ücretlerinin ödenmesini istedi. Anayasaya göre angaryanın yasak olduğunun altını çizen Yazgan, ücreti ödenmeyecekse memurlara fazla mesai yaptırılmaması gerektiğini vurguladı. Yazgan, "Bilindiği gibi birkaç bürokratın sivil toplum örgütlerine sormadan hazırladığı 666 sayılı kanun hükmünde kararname ile fazla mesai ücretleri kaldırıldı. Fazla mesai yaptırılıyorsa emeğin, alın terinin karşılığı olan fazla mesai ücreti kaldırılamaz. Şayet ücreti verilmeyecekse memurlarımıza fazla mesai de yaptırılamaz. Çünkü Anayasamıza göre angarya yasaktır. Kararnamenin yanlışlığını sendika olarak sürekli vurguladık. İstanbul'dan Ankara'ya 455 kilometrelik yolu yürüyerek kararnameyi protesto ettik. Şimdi kurban bayramı yaklaşıyor. Kurban bayramında başta Maliye Bakanlığı olmak üzere bazı kurumlarda memurlarımız mesaiye kalacak. Bayram gününde yol ve işyeri denetimi yaparak mesaiye kalacak memurlarımıza 'mesai karşılığı izin verelim' deniliyor. Ailesiyle, akrabalarıyla bayram yapamadıktan sonra normal günlerde izin kullandırılması bir anlam ifade etmiyor. Bayram gününde çalışmanın karşılığı farklı bir günde izin kullandırma olamaz. Bunun için bayramda mesai yapacak olan memurlarımızın alınlarının teri, emeklerinin karşılığı olan fazla mesai ücretleri mutlaka ödenmelidir." diye konuştu.

Öte yandan Kars İli Memurlar Derneği'nin (KARİMDER) çalışanlara yönelik düzenlediği 'Sonbahar Spor Şenlikleri'nin ikincisi için hazırlıklar sürüyor.

Kars'ta ilk defa bir sivil toplum kuruluşu tarafından organize edilen spor şenliğinin ikincisini düzenlemek için çalışmalara başladıklarını söyleyen dernek Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldırım, şenliklerde airhokey, masa tenisi, langırt, satranç ve voleybol alanlarında karşılıklı müsabakaların gerçekleştirileceğini belirtti. Turnuvanın ana temasını 'Çalışanlar bir araya geliyor, kaynaşıp dostluklar kuruluyor' olarak belirlediklerini aktaran Yıldırım, "İlkini geçtiğimiz dönem düzenlediğimiz spor şenliğinin ikincisini düzenlemek üzere çalışmalarımıza başladık. İlk organizasyonumuza yoğun katılım gösteren Kars'ta görev yapan memurlara ve Kars halkına bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Derneğimiz tarafından teşkil edilen organizasyon komitemizin ilkinden daha profesyonel bir spor şenliği düzenleyeceğinden şüphemiz yok. Çok yakında Kars'taki tüm kamu kuruluşlarına şenliğimiz ile ilgili ilanların dağıtımı gerçekleşecektir. Dereceye giren tüm katılımcılarımıza sürpriz hediyelerimiz olacaktır. Şimdiden katılan tüm arkadaşlara başarılar diliyorum." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*