Bayramı'nda konser verecek şarkıcı sayısı 18'e düştü

Bayramı'nda konser verecek şarkıcı sayısı 18'e düştü.7908
  • Giriş : 10.10.2007 / 05:37:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 00:39:29

Yerli turist bu yıl tatile çıkmayınca sanatçılar bayram gelirinden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Antalya'da önceki yıllarda ünlü sanatçılarla bayram eğlencesi düzenleyen lüks oteller, tatil süresi kısalınca programlarını iptal etti. Maliye Bakanlığı'nın tespitlerine göre geçen yılın Ramazan Bayramı'nda 5 yıldızlı otellerde 45 ünlü sanatçı sahne almıştı. Rakam bu yıl 18'e düştü.

Ramazan Bayramı'nın hafta sonuna denk gelmesiyle tatil süresi de önceki yıllara göre kısaldı. Her bayramda kıyı bölgelerine akın eden yerli turistlerin büyük bölümü, bu yıl tatil programı yapmadı. Bu durum, otellerden çok sanatçıları etkiledi. Tesislerin çoğu, yerli turist azaldığı için bayramda sanatçılı programa girmedi.


Dolayısıyla bayramda sahne almak isteyen sanatçıların çoğu, boşta kaldı. Antalya'daki turistik tesislerde her bayram 45'e yakın sanatçı sahneye çıkarken, Maliye bu yılki Ramazan Bayramı'nda konser verecek şarkıcı sayısının 18 olduğunu belirledi. Tespitlere göre, sanatçılı program düzenleyen otel sayısı 21'de kaldı. Birçok turistik tesis de ilgisizlikten dolayı programlarını iptal etti.

 

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Volkan Şimşek, otellerin sanatçılı programlara girmemelerini, "Tatil süresinin 3 güne düşmesi bayramın albenisini azalttı. Yaz tatilinden yeni çıkan insanlar da, yeniden program yapmadı. Ayrıca tesislerde doluluk oranı yüksek olduğu için yer az." şeklinde açıkladı. Bayram programlarının büyük risk taşıdığını ifade eden Şimşek, "Sanatçılar büyük paralar istiyor. Bu da ciddi bir maliyet oluşturuyor." dedi.

Bu arada Maliye Bakanlığı, her bayramda olduğu gibi Ramazan Bayramı'nda da otel ve eğlence yerlerine yönelik denetimleri artıracak. Antalya'nın önemli eğlence merkezleri ve beş yıldızlı otellerinde konser verecek sanatçılar, hasılat tespitinden geçirilecek. Bayramda çalışacak sanatçıları yakın takibe alan Antalya Vergi Dairesi Başkanlığı, kente gelecek türkücü-şarkıcıların hangi otelde konser vereceğini belirledi. Daire Başkanı Mahmut Sütçü, bayram süresince Antalya'daki turistik tesislerde 18 sanatçının sahneye çıkacağını bildirdi. Bayramlarda tüm dikkatlerin Türkiye'nin en önemli tatil ve eğlence merkezi olan Antalya'nın üzerine yoğunlaştığını ifade eden Sütçü, bütün sanatçıları ve menajerlerini denetimden geçireceklerini vurguladı.

Maliye, müşteri gibi arıyor

Daire Başkanı Sütçü, sanatçı sayısının azalmasının kendilerini üzdüğünü ifade etti. Sütçü, "Müşteri gibi otelleri arayarak sanatçıların nerede sahne alacağını tespit ediyoruz. 'Sizde hangi sanatçı çıkacak ona göre rezervasyon yaptıracağız.' gibi numaralara başvuruyoruz. Sanatçıları tespit etmek için her türlü yolu denedik. Gazeteleri, internet sitelerini takip ettik." diye konuştu. Bayramda sadece sanatçıları denetlemeyeceklerini, iş yoğunluğu artan tatlıcı ve pastacıları da fatura kontrolünden geçireceklerini kaydeden Daire Başkanı, denetmenlerin bu tür yerlerde belli saate kadar kasa başında bekleyeceğini aktardı. Sanatçılara yönelik özel ekip oluşturdukları bilgisini de veren Sütçü, şunları aktardı: "Ramazan Bayramı denetimlerinde 162 memur çalışacak. Bunlardan 42'si denetmen ve denetmen yardımcısı olarak görev yapacak. Her gün denetime 54 kişi çıkacak. Bunun dışında 44 kişilik bir ekip de sanatçıları denetleyerek otellerde hasılat tespitinde bulunacak. Bayramda 300'e yakın oteli denetlemeyi planlıyoruz."

ŞABAN GÜNDÜZ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious