Bayrampaşa Cezaevi önünde anma töreni

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Cezaevlerinde "Hayata Dönüş" operasyonlarında hayatını kaybedenler, Bayrampaşa Cezaevi önünde anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bayrampaşa Cezaevi önünde eylem yapan bir grup, 19 Aralık 2000 tarihinde cezaevlerinde başlatılan "Hayata Dönüş" operasyonlarında hayatını kaybedenleri andı. Cezaevi kapısında yapılan eylem sırasında polis geniş güvenlik önlemleri alırken, bir Alman mühendiste eylemcilere destek verdi.
Tutuklu ve Hükümlü Yakınları Birliği(TUYAB) üyeleri Bayrampaşa Cezaevi kapısında 19 Aralık 2000 tarihinde yaşanan olayları protesto etti. "Yaşasın 19 Aralık direnişimiz, 19 Aralık katliamını unutmadık unutturmayacağız" yazılı bir pankart açan grup, daha sonra "Yaşasın 19 Aralık direnişimiz" şeklinde sloganlar attı. Cezaevi kapısındaki yaklaşık 50 kişilik gruba eylem sırasında bazı küçük gruplarda sloganlarla eşliğinde gelerek destek verdi. Cezaevi olaylarında ölen 28 kişinin resimlerini taşıyan eylemciler adına daha sonra ortak bir basın açıklaması yapıldı.

Açıklamada 19 Aralık 2000 tarihinde yaşanan olaylarda 28 kişinin öldüğü ve yüzlerce kişininde yaralandığı savunuldu. 19 Aralık'ın bir katliam olduğu iddia edilen açıklamada, " Bugün yaşanan tecridde bizi mücadelemizden alıkoyamayacaktır. Antidemokratik yasalara karşı mücadeleyi sürdüreceğiz" denildi.

Eylem sonunda cezaevi olaylarında ölenlerin isimleri tek tek okunurak grup üyeleri tarafından "Yaşıyor" diye bağırıldı.

Bu arada Almanya'da sol bir platforma üye olduğu öğrenilen Ulf Petersen isimli bilgisayar mühendisi de eyleme destek verdi. Eylemcilerle birlikte pankartı tutan Petersen, daha sonra Türk gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Petersen kendisinin demokrasiyle ilgili Türkiye'de birtakım incelemeler yaptığını ve cezaevi olaylarınında araştırdığı konular arasında yer aldığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious