Bayrampaşa Cezaevi'nde Festivali

  • Giriş : 22.11.2006 / 00:00:00

Mahkumlara yönelik senaryo atölyeleriyle başlayan “Hayal Kurmak Serbest” etkinliği kapsamında gerçekleştirilen film festivalinin açılışı, Bayrampaşa Cezaevinde yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adalet Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Senaryo Yazarları Derneğince (SEN-DER) yürütülen etkinlik çerçevesinde düzenlenen festivalin açılışında konuşan Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Maksut Mete, yaşam boyu eğitim anlayışının ömür boyu uygulanması kaçınılmaz bir gereklilik olduğunu belirterek, ceza infaz kurumlarında da bu anlayışla davrandıklarını kaydetti.

Hükümlü ve tutukluların toplumun bir ferdi olduğunu belirten Mete, “Bu kişiler belirli bir süre sonra topluma dönecekler. Bu nedenle toplumdan kopmayacakları bir şekilde bu kurumlarda yetiştiriliyorlar. Cezaevinden çıktıktan sonra da hayata daha kolay uyum sağlayabilecekler” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa İsen de bakanlık olarak sanat söz konusu olduğu için bu projeye destek verdiklerini belirterek, bu olumlu projeyi kendilerine getiren SEN-DER yetkililerine teşekkür etti.

İSTEYEN, KENDİ HAYAT HİKAYESİNİ YAZACAK

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin ise proje kapsamında Bayrampaşa Cezaevinde senaryo atölyeleri kurulduğunu, burada yönetmen ve sanatçılar tarafından tutuklulara ders verildiğini anlattı.
Başsavcı Engin, şunları kaydetti:
“Aralık ayında bu çalışmalar sona erecek. Çalışmaların sonunda isteyen her tutuklu ve hükümlü, kendi hayat hikayesini yazacak. Bunlar belki kitap, belki film olarak ileride karşımıza çıkacak. Ayrıca, düzenlediğimiz film festivaliyle de cezaevindeki kardeşlerimizin sosyal hayatının gelişmesine katkıda bulunmuş oluyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”
SEN-DER Başkanı Safa Önal da “Hayal Kurmak Serbest” projesinin ilk kez Türkiye'de başlatıldığını belirterek, Türkiye'yi örnek alacak birçok ülkenin ileride böyle çalışmalar yapabileceğini ifade etti.
Önal, bu çalışmanın ardından cezaevinden sadece senaristler değil, ünlü romancılar, yönetmenler çıkacağını belirterek, “Çünkü onlar yaşadıklarını, korkularını, beklentilerini ve öfkelerini, kısaca kendilerini yazacaklar. Bir başkasından duyduklarını yazmayacaklar. Bu nedenle de başarıya ulaşacaklar” diye konuştu.

FİLM FESTİVALİ VE RESİM SERGİSİ

Bayrampaşa Cezaevinde başlayan film festivalinde, Türkiye'de Eylül ayına kadar gösterime girmiş yerli filmler gösterilecek. Festival sonunda tutuklu ve hükümlülerce en iyi 3 film seçilecek.
Bu arada, cezaevi sergi salonunda, tutuklu ve hükümlülerin yaptıkları resimlerden oluşan sergi açıldı.
11 aydır tutuklu olan Serhan Acar, yaptığı resimler hakkında bilgi verirken, dışarıdaki 6 çocuğuna, anne-babasına özlemini resimlere aktardığını söyledi.
Kader kurbanı olarak cezaevinde bulunduklarını ifade eden Acar, resim ve senaryo gibi çalışmalar sayesinde sosyal hayattan kopmadıklarını kaydetti.

HAYAL KURMAK SERBEST PROJESİ

Haziran ayında başlayan projeyle Bayrampaşa ve Paşakapısı cezaevlerinde isteyen tutuklu ve hükümlülere SEN-DER tarafından oluşturulan senaryo atölyelerinde kurs veriliyor.
Aralık ayı sonunda bitecek kursun ardından isteyen tutuklu ve hükümlüler, kendi hikayelerini yazarak senaryo haline getirebilecek. SEN-DER tarafından değerlendirilecek senaryolardan beğenilen öyküler filme dönüştürülecek.
Tutuklu ve hükümlülere kurslar, Haluk Ünal, Birol Güven, Ömer Lütfi Mete, Hüseyin Kuzu ve Levent Kazak'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda yönetmen ve sanatçı tarafından veriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious