Bayram'ın ilk günü yağış beklenmiyor

  • Giriş : 28.12.2006 / 00:00:00

Bugün Karadeniz bölgesi ile Van, Hakkari ve Siirt illerinde etkili olacak soğuk ve yağışlı havanın, yarın yurt genelinde etkisini kaybetmesi bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan uyarıya göre; Arefe günü; yurdun kuzey kesimleri çok bulutlu, Marmara’nın doğusu ve Karadeniz kıyıları ile öğle saatlerinden sonra güney Ege ve batı Akdeniz kıyılarında yağmur, batı Karadeniz’in iç kesimlerinde kar şeklinde yağış görülecek. Yurdun diğer bölgelerinin az bulutlu ve açık geçecek. Gece ve sabah saatlerinde yurdun iç ve doğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Kurban Bayramı’nın ilk günü (31 Aralık 2006 Pazar ) yurdun büyük bölümünde yağış beklenmiyor. Karadeniz kıyıları yağmurlu, doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin kar yağışlı, diğer yerlerin parçalı bulutlu geçmesi tahmin ediliyor. Hava sıcaklığı iç kesimlerde 5 ila 6, kuzey kesimlerde 8 ila 9, güney kıyılarımızda 14 ila 16 derecelerde seyredecek.

ZİRAİ DON UYARISI

Açıklamaya göre; Türkiye halen üzerinde bulunan soğuk ve yağışlı havanın etkisi altında bulunuyor. Tarımsal faaliyetin sürdüğü Ege ve Akdeniz Bölgeleri’nde, başta narenciye, muz ve sera üreticilerimiz olmak üzere tüm üreticilerimiz olumsuz yönde etkilenecek. Bu nedenle;

26-27 ve 27-28 Aralık geceleri, Ege ve Akdeniz Bölgelerinin kıyı kesimlerinde hafif, iç kesimlerinde orta kuvvette, yüksek kesimlerde kuvvetli,

28-29 Aralık gecesi, Ege ve Akdeniz Bölgesi’nin batı ve orta iç kesimlerinde hafif, yüksek kesimlerinde orta kuvvette, Adana’nın kıyı kesimlerinde hafif, iç kesimlerinde orta kuvvette don olayı bekleniyor.

Bu bölgelerdeki hasat dönemindeki narenciye üreticilerinin, sebze ve serada üretim yapan yetiştiricilerin gerekli tedbirleri almaları, yörelerindeki don durumu hakkında daha detaylı bilgi almak için en yakın meteoroloji müdürlüklerine başvurmaları öneriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious