Bayülgen: "Metzamor'a hayır"

  • Giriş : 31.05.2007 / 18:23:00

Şovmen Okan Bayülgen, imza kampanyasına destek vererek 'Metzamor'a hayır' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şovmen Okan Bayülgen, Ermenistan'daki Nükleer Santral Metzamor'un kapatılması için Iğdırlı sivil toplum kuruluşlarının başlatmış olduğu imza kampanyasına destek vererek 'Metzamor'a hayır' dedi.
Uluslararası çevre örgütü Greenpeace'in Ağrı Dağı'nın Iğdır tarafından girişine yaptırdığı Nuh'un Gemisi maketinin açılışı için Iğdır'a gelen Şovmen ve aktör Okan Bayülgen, Iğdırlı sivil toplum örgütlerinin Iğdır'a sadece 16 km uzaklıkta bulunan Metzamor Nükleer santralinin kapatılması için başlattıkları imza kampanyasına destek verdi.

Yeşilbarış olarak da bilinen Greenpeace'in yaptırdığı Nuh'un Gemisi maketinin açılışının ardından Okan Bayülgen'le birlikte kampanyaya katılan sivil toplum örgütleri adına basın açıklaması yapıldı. Iğdırlılar Dayanışma Derneği Başkanı Volkan Bayat, çevre örgütü Greenpeace'nin küresel ısınmaya karşı yaptığı ve yapacağı eylemlerden dolayı kendilerine destek verdiğini belirtilerek, "Türk ve Ermeni halkının en önemli çevre sorunu olan Metsamor Nükleer Santrali'nin kapanması için yapılması gerekli olan kampanyalara uluslararası çevre kuruluşların destek olacağı kanaatindeyiz" dedi.

Bayat, sözlerini şöyle sürdürdü: "Büyük tehlikeyi oluşturan Ermenistan'daki santral Türkiye sınırına yalnızca 16 km mesafededir. 1988 yılında yaşanan Erivan depremi sonrasında kapatılan ve güvenli olmadığı gerekçesiyle 7 yıl boyunca çalıştırılmayan santral, Ermenistan'ın elektrik sıkıntısı bahane edilerek 1995 yılında yeniden faaliyete geçirildi. deprem bölgesinde olduğu için Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ve Avrupa Birliği (AB) tarafından dünyanın en tehlikeli nükleer santrali ilan edilen ve AB'den gelen uyarılara rağmen kapatılmayan santral, havaya, suya ve toprağa arıtmadan nükleer atıklar salıyor. Bu da Iğdır'daki tüm bitki ve hayvanlar etkilemiştir. Bu güne kadar irili ufaklı 150 kaza atlatan Metsamor Nükleer Santrali'nde yaşanacak olan bir faciadan, santrali kapatmamakta direnen Ermenistan, gerekli baskıyı uygulamayan AB, 2003 yılında santralin işletmesini üslenen Rusya sorumludur. Dünya kamuoyunu nükleer bomba niteliğindeki Metsamor'a karşı daha duyarlı olmaya çağırıyoruz."

Sanatçı Okan Bayülgen ise "Metzamor kapatılsın" diyerek kampanyaya destek verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious