Baz istasyonları sanılandan tehlikeli!

Baz istasyonları sanılandan tehlikeli!.20256
  • Giriş : 22.11.2008 / 16:22:00

Telekomunikasyon Kurumu, GSM baz istasyonlarına 10 metreden daha fazla yaklaşılması durumunda insan sağlığına zarar verebileceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Baz istasyonlarının insan sağlığına zararı olup olmadığını ise öğrenmek isteyenlerin ise 530 YTL'yi gözden çıkarmaları gerekecek.

Başbakanlık İletişim Merkezi'ne GSM baz istasyonlarının insan sağlığına zarar verdiği gerekçesiyle mahallerine kurulan baz istasyonunun kaldırılması için Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) başvuru yaptı. Kılıç'ın başvurusuna Telekomunikasyon Kurumu tarafından cevaplandı. Kurumun cevabında baz istasyonlarının güvenlik mesafesisinin 10 metre olduğu ve 10 metreden uzak yaşam alanlarında bulunmasının sakıncasının bulunmadığı belirtildi. İstasyonların insan sağlığına zararının olup olmadığını öğrenmek isteyenler ise 530 YTL karşılığında ölçüm yaptırabilecek.

BİMER'e gönderilen açıklamada, Telekomünikasyon Kurumu tarafından baz istasyonları insan ve çevre sağlığı bakımından etkilerinin en aza indirilmesi Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı gibi ilgili kamu kuruluşları ile koordinasyon sağlanmak suretiyle yönetmelik hazırlandığı belirtildi. Açıklamada, sabit telekomünikasyon cihaz ve sistemlerinden yayılan elektromanyetik dalganın belirlenen elektromanyetik alan limit değerlerinin aşılmadığı güvenli alanların sağlanması ve baz istasyonları gibi sabit telekomünikasyon cihazlarının yönetmelikte belirtilen tüm kriter ve limit değerlere uygun olarak kurulmasının amaçlandığı kaydedildi. Sabit telekomünikasyon cihaz veya sistem kurma izninin insanların yaşadığı mekanlar ve tüm bina, bahçe ve müştemilatıyla birlikte okul öncesi ve temel eğitim kurumlarının bulunduğu alanlarda kurulması durumunda verildiğine işaret edilen açıklamada, bir sabit telekomünikasyon cihaz ve sistemine sistem kurma izni öncesi Güvenlik Sertifikası düzenlendiği kaydedildi. GSM baz istasyonunun Yönetmelik hükümlerine uyması halinde kurulmasında sakınca olmadığına işaret edilen açıklamaya şöyle denildi:

"Yönetmelikte belirtilen teknik kriterleri sağlaması halinde şehir içlerinde kurulu bulunan ve Kati Güvenlik Sertifikası verilen baz istasyonlarının çıkış güçleri ve anten kazançlarının ortalama değerleri dikkate alındığında, güvenlik mesafesinin antenden itibaren yaklaşık 10 metre olduğu, antenin yayın yaptığı yönde 10 metreden daha uzak yaşam alanlarında bulunmanın bir sakıncası bulunmamaktadır. Ayrıca güvenlik mesafesinin antenin en fazla yayın yaptığı yön dikkate alınarak hesaplandığı, antenin arka ve alt kısımlarına en az düzeyde yayın (ışıma) yapıldığından bu noktalarda güvenlik mesafesi hesabına gerek olmadığı da bilinmelidir. Meskun mahallerde kurulacak sabit telekomünikasyon cihazlarında asgari olarak hesaplanan güvenlik mesafesi dikkate alınmaktadır."

Açıklamada, sabit telekomünikasyon cihaz ve sistemlerinin kurulacağı yerlerin belirlenmesi aşamasında çevre kriterlerinin de sağlanması bakımından, Mahalli Çevre Kurullarının uygun görüşü alındığı vurgulandı. Açıklamada, baz istasyonunun kurulacağı yer ile ilgili olarak kurulacak olan binanın ilgilileri ve GSM operatörü arasında yapılan anlaşma özel hukuk kapsamında olduğu, kurumun görev ve sorumluluk alanına girmediği kaydedildi.

Baz istasyonlarının insan sağlığına zararlı olup olmadığını öğrenmek isteyen kişi ölçüm yetki belgesi verilen, kurum, kuruluşlara 530 YTL karşılığında bunu yaptırabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*