Baz istasyonu duyuldu Urfa karıştı

Baz istasyonu duyuldu Urfa karıştı.15884
  • Giriş : 25.06.2009 / 17:13:00

Şanlıurfa’nın Direkli Mahallesi’nde bir GSM operatörü tarafından baz istasyonunun kurulacağını duyan mahalleli toplanarak olay çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çevik kuvvetin olay yerinde güvenlik önlemlerini aldığı mahalle sakinleri işçilerin mahalleden gitmeyene kadar binayı ateşe vereceklerini söyledi.

Olay bu sabah saatlerinde Direkli Mahallesi 1722. Sokakta meydana geldi. Bundan yaklaşık 1 ay önce bir GSM operatörünün mahalledeki 3 katlı Bereket apartmanında baz istasyonunun kurulacağı bilgisini alan mahalle sakinleri durumu bilgilendirmek ve bunun önüne geçmek için Şanlıurfa Valiliğine dilekçeyle müracaat etti. Müracaatın yapılmasından sonra savcılığa dilekçe verip suç duyurusunda bulunan mahalleli bu sabah istasyonun kurulacağı sokakta olay çıkardı. Alınan bilgiye göre sabah saatlerinde baz istasyonunu kurmak için gelen 5 işçi Bereket Apartmanının çatı kısmına çıkarak cihazları yerleştirmeye başladı. Bunu duyan mahalle sakinleri hep birlikte hareket ederek söz konusu apartmanın önünde toplandı. Çalışanlar ile mahalle sakinleri arasında kısa süreli yaşanan arbede sonrasında tarafları çevredeki vatandaşlar ayırdı. Gerginliğin artması üzerine baz istasyonunu kuracak olan işçiler 155 Polis'i arayarak yardım istedi. Bunun üzerine olay yerine takviye amaçlı gönderilen Çevik Kuvvet polisi binanın etrafında etten duvar örerek güvenlik çemberi oluşturdu.

Direkli Mahalle Muhtarı Mehmet Kestop elinde valilik ve savcılığa suç duyurusunda bulunduğu dilekçe ile baz istasyonunun insan sağlığını tehdit edici unsurları içeren bir yazı getirerek güvenlik güçlerinden çalışmayı durdurmalarını istedi. Ancak polisin işçilerin elinde bulunan çalışma izni ve raporunun bulunduğu mahkeme kararından dolayı hukuki bir müdahale yapamayacaklarını ifade etti.

Muhtarla birlikte olay yerindeki mahalle sakinleri çalışmanın durmaması halinde ise binayı ateşe vereceklerini söyledi. Kısa süreli geçen tartışmanın ardından polis baz istasyonu kuracak olan işçilerle yaptıkları görüşme sonucunda çalışma bir süreliğine durduruldu. Mahalle muhtarı Mehmet Kestop, istasyonunu kurulacağı binanın tapusunun bulunmadığını ve kaçak olduğunu iddia etti. Kestop, “Bu baz istasyonunun bu mahallede kurulacağını duyduğumuz zaman en başından beri karşı çıktık. Çünkü Türkiye'nin her yerinde buna tepki var ve insanların sağlığını tehdit ediyor. Valilik ve savcılığa yaptığımız dilekçeyle suç duyurusunda bulunduk. Henüz bir cevap gelmedi. Üstelik bu binanın sahibi de burada değil. Kaçak olduğu gibi binanın tapusu da yok. Sadece para için yapıyorlar. Bunların yaptığı insan sağlığını hiçe saymaktır. Ama hakkımızı sonuna kadar aramaya devam edeceğiz” dedi.

Karşılıklı yapılan ikili görüşmelerin ardından mahalle sakinleri ile işçiler arasında herhangi bir olay çıkmaması için çalışmalara bir süre ara verildi.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*