Bazı ameliyatlar erteleniyor!

  • Giriş : 25.09.2006 / 00:00:00

Kızılay Başkanı Tekin Küçükali, ramazan ayında 'oruç bozulur' inancı ile kan bağışının yüzde 20 oranında azaldığına dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kan vermenin, organ nakli kadar önemli olduğunun altını çizen Küçükali, din adamlarının kan bağışının orucu bozmadığı konusunda hemfikir olduğunu vurguladı.
Kızılay Başkanı Tekin Küçükali, basın mensupları ile Dedeman Otel'de düzenlenen iftar yemeğinde bir araya geldi. Küçükali, burada Kızılay'ın faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Türkiye genelinde 43 kan merkezlerinin bulunduğunu aktaran Küçükali, kan vermenin önemine değindi. Böbrek hastalarının diyaliz makinasına birkaç gün geç girmesinin hayati risk taşımadığını söyleyen Küçükali, "Ancak amaliyat masasındaki hastaya kan birkaç dakika bile geçikirse, hayati risk taşır. Kan organ nakli kadar belki de ondan daha önemli" diye konuştu.

Ramazan ayında, "kan vermek orucu bozar" şeklindeki yaygın ve yanlış inançtan dolayı bağışların yüzde 20-25 oranında azaldığını aktaran Küçükali, bu nedenle ameliyat takvimlerinin ileri tarihlere ertelenebildiğini söyledi.

Ramazan ayında kan verirsek orucumuz bozular inancının doğru olmadığı konusunda din adamlarının hemfikir olduğunu belirten Küçükali, "Diyanet, kan vermenin ramazan ayında da caiz olduğunu, orucun bozulmadığını açıkladı" şeklinde konuştu. Buna rağmen, oruçlu iken kan vermenin sakıncalı olduğuna inanan kişiler için kan merkezlerini iftardan sonra gece yarısına kadar açık tuttuklarını aktaran Küçükali; İstanbul, Ankara, Trabzon, Antalya gibi büyük şehirlerde cami ve kent merkezlerinde çadırlar kurarak vatandaşlara kan bağışı konusunda çağrıda bulunduklarını söyledi. Küçükali, "Kan vermek için kolaylık olabilecek imkanları vermeye çalışıyoruz" dedi.

Küçükali, 2008 yılının sonuna kadar hastanelere online sistemle bağlanacaklarını belirterek, "Bu bağlantı sayesinde hastanelerle bağlantı kurulacak ve ihtiyaçlarını görebileceğiz. Buna göre gereken ihtiyaçları başhekimlere ulaştıracağız." dedi. Küçükali, 6 büyük bölgesel kan merkezinin yanında, her il ve büyük ilçelerde kan merkezleri kurulacağını aktardı.

Yakın bir zamanda Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile de görüştüklerini kaydeden Küçükali, "Bundan sonra Kızılay, kan konusunda tek yetkili ve sorumlu kuruluş olacak. Yasa Meclis'e gelecek" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious