Bazı Bakanlar görevlerini televizyon başında öğrendi

  • Giriş : 30.08.2007 / 10:35:00
  • Güncelleme : 30.08.2007 / 10:50:11

60. Hükümet'in Bakanlar Kurulu'nda yer alan isimlerin bir bölümü, görevlerini televizyon başında öğrendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kabinede yer alan bazı bakanların ilk yorumları şöyle:
- Devlet Bakanı Mustafa Said Yazıcıoğlu: Bu görev mevcut görevlerimizden çok daha zor. Büyük sorumluluk. İnsanın tüyleri diken diken oluyor. Televizyodan öğrendim, sürpriz oldu. Neler yapılması gerekiyorsa yapacağız.
- Devlet Bakanı Mehmet Aydın: Sayın Başbakan kabineye yeni arkadaşlarımızı da almayı uygun görmüş. Gerçekten çok güçlü bir kadro.
- Devlet Bakanı Nimet Çubukçu: Bu takdire yeniden layık görüldüğüm için mutluyum. Bu da bir AKP hükümeti, değişen bir şey yok. Ben olmasaydım da yürüyecekti. İlk tebrik eden erkek kardeşim oldu. Bakan olduğumu öğrendiğimde eşim Birol Çubukçu yanımdaydı.
- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan: İlk tebrik eden eşim Songül hanım oldu. Heyecanlanmamak mümkün değil. Ama bu heyecan hizmet için. 59. hükümette gerçekleşmiş olan makro ekonomik hedefler olumlu havada devam edecek. İstihdam konusunda 10 bin dolarlık hedef karşılanacak.

Günay: Allah mahçup etmesin

- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay: Demokrasinin ülkemizde gelişmesi, bireyin ve toplumun refahının yükselmesi çerçevesinde çok yoğun çalışma dönemi ile karşı karşıyayız. Allah bizi mahçup etmesin. Televizyondan öğrendim.
- Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik: Televizyon izlerken canlı yayında öğrendim. Yeni dönemde de eğitim alanındaki çalışmaları en iyi şekilde sürdüreceğiz.
- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik: Sürpriz oldu. Sorumluluğun gereğini yerine getireceğim. 70 milyon insanı ilgilendiren ve zor bir bakanlık.
- Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak: Yapı stokunu yeniden gözden geçirerek, kentsel dönüşüm yasasını Meclis'ten geçirip şehirlerimizi güvenli hale getirmeye çalışacağız. Türkiye’de kadastrosu bitmemiş köyümüz kalmayacak.

Yazıcıoğlu'nu önce çocukları kutladı

Devlet Bakanı Mustafa Said Yazıcıoğlu, TBMM'deki odasında bakan olduğunu televizyondan öğrenirken, o sırada yanında olan oğlu Faruk ve kızı Nevra kendisini ilk kutlayanlar oldu. Yazıcıoğlu, "Elbette sevindik ancak bizim hayatımızda birşey değişmez" dedi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan da, bakan olduğunu TBMM'de öğrendi. Çağlayan'ı, TBMM'den Başbakanlık'a götürmek üzere 25 plakalı bakanlık makam aracı geldi. TOBB Genel Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Çağlayan'ı ilk Bakanlar Kurulu toplantısına öperek uğurladı.(Fotoğraflar: Mustafa İstemi)

Makam gibi derdimiz olamaz

Kabineye gireceği belirtilen ancak listede yer almayan AKP İstanbul milletvekili Egemen Bağış ise, "Yerinde bir liste. Cumhurbaşkanlığını elinin tersiyle itmiş bir Genel Başkan ile çalışıyorum. Makam gibi derdimiz olamaz" dedi.

Türbanlı eş sayısı azaldı

Yeni kabinedeki bakanların eşleri arasında türbanlılar ağırlığını korudu. Ancak bir önceki kabineye göre bu kabinede türbanlı eş sayısı azaldı. 59. kabinede eşi türbanlı 16 bakan görev alırken, 60. hükümette türbanlı eşi olan 14 bakan yer aldı. 10 bakanın eşinin ise başı açık. AKP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şimşek'in de kabineye girmesiyle eşler arasına ABD'li Anna Şimşek de katıldı.
Kabinenin eş tablosu şöyle:
Başbakan: Recep Tayyip Erdoğan - Emine Erdoğan (türbanlı)
Başbakan Yardımcıları: Cemil Çiçek - Gülten Çiçek (türbanlı), Nazım Ekren - Meserret Ekren (türbanlı), Hayati Yazıcı - Selma Yazıcı (türbanlı)
Devlet Bakanları: Mehmet Aydın - Nihal Aydın (başı açık), Murat Başesgioğlu - Hacer Başesgioğlu (başı açık), Kürşad Tüzmen - Perihan Tüzmen (başı açık), Mehmet Şimşek - Anna Şimşek (başı açık), Sait Yazıcıoğlu - Asiye Yazıcıoğlu (başı açık)
İçişleri Bakanı: Beşir Atalay - Yıldız Atalay (başı açık)
Adalet Bakanı: Mehmet Ali Şahin - Saniye Şahin (türbanlı)
Dışişleri Bakanı: Ali Babacan - Zeynep Babacan (türbanlı)
Milli Savunma Bakanı: Vecdi Gönül - Sevim Gönül (başı açık)
Maliye Bakanı: Kemal Unakıtan - Ahsen Unakıtan (türbanlı)
Milli Eğitim Bakanı: Hüseyin Çelik - Şahsenem Çelik (türbanlı)
Bayındırlık ve İskân Bakanı: Faruk Nafiz Özak- Verda Özak (başı açık)
Sağlık Bakanı: Recep Akdağ - Şeyma Akdağ (türbanlı)
Ulaştırma Bakanı: Binali Yıldırım - Semiha Yıldırım (türbanlı)
Tarım ve Köyişleri Bakanı: Mehmet Mehdi Eker - Yasemin Eker (türbanlı)
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Faruk Çelik - Beyhan Çelik (türbanlı)
Sanayi ve Ticaret Bakanı: Zafer Çağlayan - Songül Çağlayan (başı açık)
Enerji Bakanı: Mehmet Hilmi Güler - Mehtap Güler (türbanlı)
Kültür ve Turizm Bakanı: Ertuğrul Günay - Gülten Günay (başı açık)
Çevre ve Orman Bakanı: Veysel Eroğlu - Hatice Eroğlu (türbanlı)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious