Bazı gıda ürünlerinde KDV düşürülecek

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

Tarım Bakanı Mehdi Eker, bazı gıda ürünlerinde KDV oranlarının düşürülmesine yönelik çalışmanın, Maliye Bakanlığı'nca tamamlanmak üzere olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hür Sanayici ve İşadamları Derneği (HÜRSİAD) tarafından Sheraton Oteli'nde düzenlenen Gıda Zirvesi'ne katılan Eker, iktidarları döneminde gıda denetimleri konusunda önemli çalışmalar yapıldığını ifade ederek, 2002 yılında 39 bin olan gıda denetimi sayısının, 2006 yılında 244 bine çıktığına işaret etti. Temel hedeflerinin; "çiftlikten çatala veya tarladan sofraya" gıda güvenliği olduğunu belirten Eker, şunları söyledi:

Süt örneği

"Tabi bu hedef, sadece kanun hazırlayarak veya denetim yaparak olmuyor. Gıda üretiminden, ticaretinden, muhafazasından ve endüstrisinden söz edildiği zaman aslında toplumsal bir kültürden de bahsediyoruz. Koyduğumuz kuralları toplumun özümsemesi gerekiyor. Örneğin Türkiye'de yılda 11,5 milyon ton süt üretiliyor, bu miktarın ancak yüzde 30'u hijyenik şartlarda üretiliyor. Geriye kalan miktarın bir kısmı aile içinde tüketiliyor bir kısmı da sokak aralarında satılıyor. Eğitimli insanlarımız bile sokak aralarından süt alıyor. Paris'te bir sokaktan süt alınmaz ama kurallara aykırı olsa da Ankara'da alır, bu alınır. Bu sorunu hep beraber aşmamız gerekiyor."

Tamamlanmak üzere

Temel gıda ürünlerinde KDV oranlarının düşürülmesinin tüm sektörün ortak beklentisi olduğunu kaydeden Eker, konuyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Maliye Bakanlığı tarafından geniş bir çalışma yapıldığını, bu çalışmanın da tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, "Konu bugünkü (dün) Bakanlar Kurulu'nda da görüşüldü, bazı gıda ürünlerinde KDV'nin düşürülmesine yönelik Maliye Bakanlığı'nca yapılan çalışma tamamlanmak üzere, çok yakın zamanda gelecek" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious