Bazı kadın kuruluşlarından TBMM'ye türban dilekçesi

Bazı kadın kuruluşlarından TBMM'ye türban dilekçesi .16816
  • Giriş : 29.01.2008 / 14:55:00

Bu kuruluşlar üniversitelerde türbanın serbest bırakılmaması için TBMM'ye dilekçe verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kadın kuruluşları temsilcilerinin de aralarında bulunduğu bazı dernek, kitle örgütü ve sendikaların yöneticileri, AK Parti ve MHP'nin üniversitelerde türbanın serbest bırakılması için üzerinde anlaştıkları Anayasa değişikliğinin, TBMM Başkanlığınca işleme konulmaması için dilekçe verdi.

TBMM Başkanvekili Gürdal Mumcu, ''Türban çağdışı, ortaçağ karanlığına doğru Türkiye'yi götüren bir simgedir'' dedi.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Türk Kadın Konseyi'nin de aralarında bulunduğu 35 örgütün temsilcileri, bugün TBMM'ye gelerek temaslarda bulundu.

İlk olarak CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret eden örgüt temsilcileri adına açıklama yapan Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Şenal Sarıhan, Cumhuriyetin temel değerlerini savunmada kararlı oldukları söyledi.

''Türban üzerinden, Cumhuriyet rejiminin değiştirilmek istendiğinin farkındayız'' diyen Sarıhan, bu farkındalığı, hukuki ve demokratik yöntemlerle ifade etmeye çaba göstereceklerini belirtti.

Kemal Kılıçdaroğlu da AK Parti ve MHP'nin Türkiye'nin siyasal rejimine yönelik bir çaba içinde olduklarını ileri sürdü.

Kılıçdaroğlu, AK Parti Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin'in, ''Önce üniversitelerden başlayacağız. Aşama aşama gideceğiz'' şeklinde bir gazete beyanının olduğunu ileri sürerek, AK Parti Konya Milletvekili Hüsnü Tuna ile AK Parti'li bir belediye başkanının da benzer açıklamalar yaptığını savundu.

Kılıçdaroğlu, ''Görülüyor ki yapılan düzenleme, AKP ve MHP'yi de aşarak, toplumun gündemine oturacaktır. Cumhuriyet'ten intikam almak isteyenler, bugün bayram yapıyorlar. Kimin sayesinde? AKP ve MHP'nin sayesinde'' diye konuştu.

-Dilekçe, Güldal Mumcu'ya verildi-

Sendika, dernek ve kitle örgütü temsilcileri, daha sonra TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu'yu ziyaret etti.Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Sarıhan, ''Üniversitelerde türbanın serbest bırakılmayla ilgili Anayasa değişikliğinin, TBMM Başkanlığınca işleme konulmaması'' talebini içeren dilekçeyi, TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın Mısır'da olması nedeniyle Mumcu'ya verdi.

''Sorun, türban sorunu değildir. Esas olarak Cumhuriyet rejiminin değiştirilmesi sorunudur'' diyen Sarıhan, ''Herkesi 2 Şubat'ta saat 14.00'de Cumhuriyet rejimi için Anıtkabir'de olmaya'' çağırdı.

TBMM Başkanvekili Mumcu ise dilekçeyi, TBMM Başkanlığına takdim edeceğini ifade ederek, ''Sizin öneriniz doğrultusunda davranacağını biliyor ve umuyorum'' dedi.
''Türbanın, özgürlük olmadığını'' ifade eden Mumcu, ''Türban çağdışı, Ortaçağ karanlığına doğru Türkiye'yi götüren bir simgedir'' diye konuştu.

MYNET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious