Bazı ülkeler istismar etme çabasında!

  • Giriş : 14.09.2006 / 00:00:00

Abdullah Gül: "Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde bazı ülkeler çeşitli konuları istismar etme çabasında" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransa'da temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Fransa Dış İlişkiler Enstutüsü'nde ''Türkiye - AB ilişkilerinin geleceği'' konulu bir konferans verdi.

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyeliği sürecinde bazı ülkelerin çeşitli konuları istismar etme çabası içerisine girdiğini belirten Gül, 'Türkiye'nin önüne suni engeller çıkartılmamasını istedi. Gül, tam üyelik sürecinin bir transformasyon süreci olduğunu belirterek, ''önemli olan konunun, samimi ve dürüst bir şekilde devam etmesidir'' dedi.''Hedefimiz, halkımızın yaşam standartlarını daha yüksek bir seviyeye çıkarmaktır'' diyen Gül, Türkiye'de hükümetin reform sürecini, Türk halkına olan siyasi sorumluluğundan dolayı yerine getirdiğini ifade etti.

Fransa'da iktidardaki Halk Hareketi Birliği lideri ve İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy'nin, Türkiye'nin tam üyeliliğine karşı çıkan açıklamaları hatırlatılan Bakan Gül, bu açıklamaları iç politika kaygısıyla yapılmış konuşmalar olarak gördüğünü kaydetti. Gül, "Bu tür görüşlere en güzel yanıtları yine Avrupa içinde bazı devlet adamları, entelektüeller ve aydınlar veriyor'' dedi.

Irak'ın geleceğine ilişkin konulara da değinen Bakan Gül, Irak'ın bölünmesinin bölgede inanılmaz ciddi kaosa yol açacağını savunarak, "Irak'ın bölünme ihtimali, bu ülkenin bütün komşularını rahatsız etti." dedi. Türkiye İran ilişkilerine de değinen bakan Gül, Türkiye'nin İran ile ilişkilere büyük önem verdiğini belirterek, nükleer enerji programından kaynaklanan sorunun kısa sürede çözülmesini, komşu ülke olarak arzu ettiklerini söyledi. Sözkonusu sorun nedeniyle İran ile Batı arasında karşılıklı güven bunalımı yaşandığını hatırlatan Gül, ''İran'a sunulan paket iyi bir çözüm paketi; ancak bunun nasıl yerine getirileceği konusunda birtakım sorunlar var. Batılı ülkeler de İran'ı rencide edici bir üslup içinde olmadan sorunun çözümüne yaklaşmalılar'' şeklinde konuştu. Gül, Türkiye olarak komşu ülkelerin nükleer silah geliştirmesini tasvip etmediklerini ifade etti.

Türkiye - ABD ilişkilerinin Irak konusu yüzünden bozulduğu şeklindeki görüşlerin gereği yansıtmadığını da belirten Abdullah Gül, iki ülke arasında güçlü ve stratejik ilişkiler bulunduğunu kaydetti. Gül, Türkiye ve ABD'nin zaman zaman farklı düşünebileceğini de sözlerine ekledi.

Fransa'daki temaslarını tamamlayan Bakan Gül, konferanstan sonra Paris'ten Ankara'ya hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious