Bazı üniversitelerde başörtüsü yasağı kalktı

Bazı üniversitelerde başörtüsü yasağı kalktı.8591
  • Giriş : 25.02.2008 / 13:36:00
  • Güncelleme : 25.02.2008 / 14:09:10

Anayasanın 10. ve 42. maddelerin Resmi Gazetede yayınlanmasının ardından özgürlük ilan edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) başörtülü öğrencilere kapılarını açtı. Başörtülü öğrenciler hiçbir engelleme ile karşı karşıya kalmadan kampüse girdi. Bazı öğrenciler ise perukla gelmeyi tecih etti.
SAÜ'nün uygulaması öğrencileri mutlu etti. SAÜ'nün başörtülü öğrencilerinden Feyza Düzenli, üniversitenin kendilerine kapıları açmasından dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Düzenli duygularını şöyle dile getirdi: "Başı açık arkadaşların arasında bizi hastalıklıymış gibi ayırmaları çok üzücü bir şeydi. Önceden kampüse girişte kimliğe değil, türbanlı öğrencilerin girip girmediğine bakıyorlardı. Bu gün sadece kimliğime bakıldı. Normal bir öğrenci gibi okula girmeme izin verildi. Umarım derslerde sorun çıkmaz. Aşırı heyecanlıyım. Bu tarif edilmez bir duygu. Yaşamayan anlayamaz. çok mutluyum."

Bası açık öğrenciler de başörtülü öğrenci arkadaşlarına destek verdi. Bu arada bir başörtülü öğrenci ise Mehmetçiğin Kuzey Irak'ta şehit olurken bu tartışmaları doğru bulmadığını söyledi. Bazı öğrenciler ise hocaların tavrından çekindiğini söyledi. Bir öğrenci, 'hocanın başörtüsüne olumsuz bakması sebebiyle' onun dersine peruklu gireceğini dile getirdi

KAYSERİ ERCİYES ÜNİVERSİTESİ
Kayseri Erciyes Üniversitesinde, sabah saatlerinde fakülte binalarına gelen başörtülü öğrenciler, başörtüsünü çıkarmadan derse girdiler. Erciyes Üniversitesinde yasa uygulanarak, başörtülü öğrenciler derse girmeye başladı. Sabah saatlerinde üniversite kampusun de bulunan Nuri Cıngıllıoğlu Fen Edebiyat Fakültesi ile Atatürk Sağlık Meslek Yüksekokulu'na gelen başörtülü öğrenciler, sınıflarına kadar gittiler. Daha önce, fakülte binasının giriş kapısında başlarını açarak içeri giren öğrenciler, düzenlemeyle başörtülü olarak okula girme özgürlüğüne kavuştu. Fen-Edebiyat Fakültesi ve Atatürk Sağlık Meslek Yüksekokulu binalarının giriş kapısında sürekli görev alan güvenlik görevlilerinin bugün yer almaması ise dikkat çekti. Öğrencilerde güvenlik görevlisinin olmamasını şaşkınlıkla karşıladılar.

YOZGAT BOZOK ÜNİVERSİTESİ
Yozgat Bozok Üniversitesi, başörtülü öğrencilerin de diğer öğrenciler gibi derslere girebilmelerine imkan tanıyan kanuni düzenlemeye uyuyor. Yozgat Bozok Üniversitesi'nde öğrenciler başörtüleriyle derslere girmeye başladı. Üniversite Rektörü Prof. Dr. İnci Varinli, kanunlara uymak zorunda olduklarını belirterek öğrencilerin başörtüleriyle derslere girmelerinde bir engelin olmadığını söyledi.

HATAY MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ)başörtülü öğrencilere kapılarını açtı. Sabah, rektörlük girişinde güvenlik elamanlarına herhangi bir talimat gelmediği için üniversiteye gelen başı kapalı öğrenciler başları açtırılarak içeri alındı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Ziya Özcan'ın üniversitelere türbanla girilebilmesi için yeni bir düzenlemeye gerek olmadığını duyurması ile Mustafa Kemal Üniversitesi'nde de yasağın kalması yönündeki uygulamaya uyuldu. Ancak sabah yaklaşık 2 saat süren yasak daha sonra rektörlükten güvenlikçilere gelen talimatla başörtülü kızlar üniversiteye başlarını açmadan girdi. Başörtülü kızların kimi üniversite girişinde kimi zaman tereddütlü bekleyişi gözlenirken kimilerinin de direk güvenlikçilere yönelip başı kapalı girip girmeyeceklerini sorup içeri girmeleri dikkat çekti. Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Şerafettin Canda toplantıda olduğu için görüşmeyi kabul etmedi.

BİLGİ ÜNİVERSİTESİ
İstanbul Bilgi Üniversitesi başörtülü öğrencileri almaya başladı. Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın üniversite rektörlüklerine gönderdiği 'üniversiteye başörtülü girmek içini yeni bir yasal düzenlemeye gerek yok talimatından sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi başörtülü öğrencilere kapılarını açtı. Rektör Prof. Dr. Aydın Uğur, "Bizim öteden beri özgürlükçü tavrımız belli. YÖK'ün talimatına uyacağız. Başörtülü öğrencileri alacağız" diye konuştu.

DİYARBAKIR DİCLE ÜNİVERSİTESİ

YÖK Başkanı Özcan'ın talimatına uyan Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) öğrencilerin başörtüsüyle derslere girmesine müsaade etti. Daha önce 'Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yasağın kaldıran kanun maddesini onaylaması halinde kanunlara uyacaklarını' belirten DÜ, bu sözünü tuttu ve sabah öğrencilerin başörtüsüyle derse girmelerine izin verdi. Sabahın erken saatlerinde DÜ kampusüne gelen öğrenciler, burada bulunan Diş Hekimliği Fakültesi, Tıp Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Mimarlık Mühendislik Fakültesi ve Eğitim Fakültesi'ne hiçbir engelle karşılaşmadan binalara girdi. Bazı fakülte dekanları, rektörlüğün yazılı talimat göndermediği gerekçesiyle yasağı ilk saatlerde uygulamaya devam etti. Ancak çok geçmeden öğrencilere başörtüleriyle sınıfa girmelerinde sakınca olmayacağını duyruldu. Fakültelerin girişindeki güvenlik kapısından geçen öğrenciler, yıllar sonra ilk kez başörtülerini çıkarmaları için bulunan odaya uğramadan özgürce sınıftaki yerini aldı. Yasağın kalktığı ilk günde başörtülü öğrencilerin, başı açık arkadaşlarıyla binaya girmesi 'başörtüsü-başı açık' çatışması çıkacağını iddia edenlere verilen en güzel cevap oldu. Hiçbir engelle karşılaşmadan derse girdiğini anlatan Mimarlık Mühendislik Fakültesi'nden bir öğrenci, "Şuan için hiçbir problem yok. Çok mutluyum. Bazı hocalarımızın kendi ideolojileri uğruna bir takım engellerimiz olacak. Bunların ne düzeyde olacağını merak ediyoruz açıkçası." şeklinde konuştu. Arkadaşlarını sınıfta ilk kez başörtülü gördüğünü anlatan erkek öğrenciler ise yasağın kalkmasına destek verdiklerini dile getirdi. Kanunlara saygılı olduklarını anlatan DÜ Rektör Yardımcısı Zülküf Gülsün, kanunların verdiği yetki çerçevesinde gereken neyse yaptıklarını söyledi. Gülsün, daha önce yaptığı açıklamada, yasa değişikliğin Resmi Gazete'de yayınlanmasından sonra öğrencilerin başörtüleriyle derslere girebileceğini söylemişti. Zülküf Gülsün, "Kanun maddesi Resmi Gazete'de yayınlandı. Bize ne emrediyorsa onu uygularız. Kanunlara saygımız var ve gereğini yapmaya hazırız." diye konuştu.

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
Üniversitelerde başörtüsü yasağını kaldıran Anayasa değişikliğinin Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmesi sonrası Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde başörtülü öğrencilerin derslere girmesinde sıkıntı yaşanmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious