Bazı yayınlara göre sınırötesi operasyon çoktan başladı

  • Giriş : 23.10.2007 / 09:56:00

Hakkari’deki saldırıların ardından, bazı yayınlara göre sınırötesi operasyon çoktan başladı bile.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Prof. İsen “Kuzey Irak’tan yararlanmak lazım; Osmanlı paşası edalarıyla reddetmek yanlış” diyor. Serhat Erkmen ise operasyonla birlikte KDP ve KYP’ye siyasi ve ekonomik yaptırımların başlamasını istiyor.

Hakkari’deki saldırıların ardından muhalefet partileri ve sokaktaki vatandaşların tepkisiyle birlikte, bazı yayınlara göre sınırötesi operasyon çoktan başladı bile. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ABD gezisindeki görüşmeler, bu konuda belirleyici olacak. Uzmanlar bu ortamda ne yapılması gerektiğini tartıştılar.

Prof. Galip İsen (Bilgi Üniversitesi)
KUZEY IRAK’TAN YARARLANMAK LAZIM

“PKK’nın esas yuvalandığı yer, Kuzey Irak değil ki... Orada 2 bin kişi görülüyor, 4-5 bini ise Türkiye’de. Türkiye’deki örgütü aramak için Irak’a girmenin çok da anlamı yok. Ayrıca PKK gerilla, yani gayri nizamı harp örgütüdür ve onunla nizami harp yapamazsınız. Amerikan ordusunun bütün gücü ve teknik imkanlarına rağmen sürekli kayıp vermesinin nedeni budur. Orada (Kuzey Irak) siz isteseniz de, istemeseniz de meydana gelmiş bir oluşum var. Yani burnunuzun ortasına çıkmış bir sivilceyi ne kadar yok sayabilirseniz, bunu da o kadar yok sayabilirsiniz. Oradaki yönetimin de bir şekilde Türkiye’ye bir mahkumiyeti de var, adamların denize çıkışı dahi yok. Bizim yerimize bu olaydan Suriye yararlanacak. Irak’taki yegane ekonomik kaynak burasıdır, biz de buraya sırtımızı dönüyoruz, bu akıllıca değil.

KÜRT LİDERLERİ REDDETMEK YANLIŞ
“Oradaki yönetimi, ben işte kabile reisleriyle görüşmem, gibi çok da diplomaside yeri olmayan, 18. yüzyıl Osmanlı paşası edalarıyla reddetmek yerine, üzerlerine gitmek ve onlarla ilişki kurmak daha akılıcadır. Türkiye’nin de bence en önemli sorunu bu, hâlâ 18. yüzyılın ortalarında kalmış ve kimseyle ilişkisi yok. Sonuçta bir ortak menfaat yaratırsanız, onu sizin menfaatinizi zedelemekle kendi menfaatini zedelemek durumuna düşürürsünüz. Türkiye’de en son düşünülen budur. ‘Kalkarım, bir kafa atarım, oturturum’ tarzındaki politika da bu devirde yapılamaz. ABD bile bunu yapamadı; ki biz ABD değiliz, ölçülerimizi de bilelim.

GALEYANLARLA DOLU TARİH
Her sokağa çıkan gösteriyi kabul edip, meseleyi bu kadar basit göremeyiz; görmemekte fayda vardır. Çok uzun değil, 1830’dan 1908’e kadar gelen ve savaşlarla dolu tarih, tamamen bir galeyan tarihidir. Yani bataklığı bile bir şekilde kullanmak lazımdır. Bataklık bütan gazı verir, bu gazı da alıp sobanızda kullanır ve ısınırsınız. Burnumuzun dibinde bir kaos var, o kaosu da yönetebilecek çok az kudret var, biz o kudret miyiz, işte bütün mesele burada.

Serhat Erkmen (Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi)
BİR KEDİ BİLE VERMEYECEKLERİNİ SÖYLÜYORLARSA...
Askeri operasyon olmazsa olmaz koşuldur, ancak tek başına bir anlam ifade etmez. Öncelikle Türkiye’nin siyasi ve diplomatik caydırıcılığının yeniden test edilmesi şart. Türkiye’de sınırın ötesine geçip geçmemek ateşli bir şekilde konuşulurken, Talabani ve Barzani çıkıp da PKK’nın terör örgütü olup olmadığını sorguluyorsa, teröristleri Türkiye’ye teslim etmeyeceklerini, hatta bir kedi bile vermeyeceklerini söylüyorlarsa o zaman karşınızda daha ciddi bir problem var demektir. Yani ya operasyonun boyutunu bunlara dayanarak geliştireceksiniz; ki bu şu anda hiç uygun bir senaryo değil, ya da bunları bugünkü tavırlarından uzaklaştıracak siyasi bir yöntem belirleyeceksiniz. Ben bunun gerektiğini düşünüyorum.

KDP VE KYP’YE EKONOMİK YAPTIRIMLAR BAŞLAMALI
PKK ile askeri mücadele, KDP ve KYP ile siyasi mücadele şeklinde bir formül geliştirilebilir. Bu siyasi mücadele Amerika nezdinde olur, Irak hükümeti ve Irak’a komşu ülkelerin bu konuda net ve baskı yapmalarını sağlamak şeklinde olabilir. Irak’ın herhangi bir bölgesinde insani bir kriz yaratma niyeti yok fakat, KDP ve KYP’ye Türkiye ile ilişkileri konusunda daha dikkatli ve daha yapıcı olmalarını hatırlatmak gerekiyorsa, bunun için en uygun ve etkili araçlardan biri, Türkiye’nin elindeki ekonomik yaptırımları zaman zaman, gerektiği kadar ve uygun ölçülerde kullanmasıdır. Belki PKK’ya karşı askeri müdahale, fakat KDP ve KYP’ye karşı da siyasi ve ekonomik baskı şart.

Ercan Çitlioğlu (ASAM Terör Danışmanı)
YA KASIT VAR YA BİLGİSİZLİK
Sokaktaki bir insan Kuzey Irak’ın Türk silahlı Kuvvetleri için bir bataklık olacağını düşünüyor da Türk Silahlı Kuvvetleri’ni yöneten komuta kademesi böyle bir olasılığı dikkate almadan mı planlama yapıyor? Bu sav ya kasıtlıdır ya da bilgisizlikten kaynaklanır.

1997 OPERASYONU PKK’YA CİDDİ DARBE VURDU
Türkiye bataklığa saplanmaz çünkü Silahlı Kuvvetler gereken stratejiyi oluşturacaktır. Bu sınırötesi operasyon tabii ki öncekilerden daha zor. Kuzey Irak’a en son büyük çaplı askeri harekat 1997 yılında yapıldı. O dönemde PKK’nın tüm eğitim kampları ve lojistik destekleri yok edildi ve PKK’nın eylem kapasitesi geniş ölçüde kırıldı. Hatta aldığı darbeden sonra PKK stratejisini değiştirmek zorunda kaldı. Bu savları ileri sürenler, o günleri hatırlamak zorunda. Yani Türkiye’de federal sistemi dillendiren PKK, bu operasyondan sonra Türkiye’den ayrılmak istemediğini, ancak kültürel haklarının korunmasına yönelik bir mücadele içinde olduğunu söyledi.

NTVMSNBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious