Bazıları hala 1400 sene öncesinde...

Bazıları hala 1400 sene öncesinde....12678
  • Giriş : 14.12.2007 / 12:07:00
  • Güncelleme : 14.12.2007 / 14:48:01

Vakit Gazetesi yazarı ile DTP'liler arasında resepsiyonda ilginç diyaloglar yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TÜSİAD Resepsiyonunda, Vakit Gazetesi Yazarı Serdar Arseven ile DTP'liler arasında ilginç diyaloglar geçti.

Vakit Gazetesi yazarı Arseven resepsiyonun bir köşesinde DTP heyetine Güneydoğu izlenimlerini aktarırken, Abdullah Öcalan'ın avukatı Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Iğdır Milletvekili Pervin Buldan ve Van Milletvekili Özdal Üçer olmak üzere bazı DTP'lilerin “Laiklik konusunda TSK ile aynı görüşleri paylaşıyoruz. Güneydoğu'da laikliğin kalesi biziz. Cemaatlerin faaliyetlerinden rahatsızlık duyuyoruz. Biz olmasak, Güneydoğu İslam Şeriatına teslim olur. Küçükler için Kur'an kursuna geçit vermek şeriat devletine giden yolda en büyük adım olur. Türbanlı bir avukat, hakim olmaz, TSK ile bu konularda aynı şeyleri düşünüyoruz” şeklindeki açıklamalarının yankıları gündeme geldi.

Arseven, “Güneydoğu'da en çok bu mesele konuşuluyor” dedi ve TÜSİAD Resepsiyonundaki DTP'nin ağır topları Ahmet Türk, Sırrı Sakık ve Fatma Kurtulan'a bu konuya nasıl baktıklarını sordu.

HALA 1400 KÜSÜR SENE EVVELKİ

DTP'nin bir önceki Genel Başkanı Ahmet Türk, “Biz meselelere özgürlükçü yaklaşırız, ancak bazı meseleler siyaset malzemesi yapılmamalı” dedi. Arseven'in sözlerini açmasını istemesi üzerine Türk'ten son derece ilginç ifadeler geldi. “Bazıları hala 1400 küsür sene evvelki hükümlerle hareket ediyor” diyerek Hz. Muhammed dönemine atıfta bulundu. Türk, Arseven'in “Dinde reform mu diyorsunuz” şeklindeki sorusuna “Evet, reform” şeklinde yanıt verdi.

TÜRBANA BAKIŞ

Türk, “Biz de Anadolu'daki geleneksel örtüye taraftarız ancak örüt 1400 sene evvelki bakış açısıyla siyasallaştırılıyor, simge haline getiriliyor” dedi.

Sırrı Sakık da, “Başımıza ne geliyorsa radikalizmden geliyor” diyerek Türk'e destek verdi.

Bu sırada Vakit Yazarı ile DTP'lilerin bu diyaloğunu dinleyen bazı gazeteciler de Ahmet Türk'e destek verdiler. Bu diyaloğ TÜSİAD resepsiyonuna damga vurdu.

KÜRTLER İSLAMİYETİ KABUL ETTİKLERİNDE KAYBETTİLER

Leyla Zana'nın eski kocası ve Diyarbakır eski Belediye Başkanı Mehdi Zana "Kürtler, İslamiyet'i kabul ettikleri gün kaybetti. Kürtlerin asıl dini Zerdüşlük.." şeklinde konuşmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious